Dlaczego wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda? Bo Polacy chcieli zmian

2015-06-24, 14:29

Dlaczego wybory prezydenckie wygrał Andrzej Duda? Bo Polacy chcieli zmian
Prezydent elekt Andrzej Duda z żoną w drodze na spotkanie z parą prezydencką . Foto: PAP/Jacek Turczyk

Andrzej Duda gwarantuje zmianę, czyli "personalną, polityczną i programową przebudowę władzy państwowej - tak zwolennicy kandydata PiS uzasadniają wybór, jakiego dokonali 10 maja. Z sondażu CBOS wynika, że to właśnie chęć zmian na scenie politycznej była ważniejsza od wiarygodności, autentyczności i gwarancji stabilizacji.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich na próbie 1048 osób. Pytano w nim, dlaczego respondenci głosowali na danego kandydata?

Z badania wynika, że na Andrzeja Dudę częściej głosowały osoby o prawicowych poglądach politycznych, w wieku powyżej 45 lat, z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym. Ci wyborcy oceniali też warunki materialne swojego życia jako złe, przeciętne i często przynajmniej raz w tygodniu uczestniczą w praktykach religijnych. Wśród wyborców Dudy przeważają mieszkańcy wsi i małych miasteczek (do 10 tys. mieszkańców). Jeśli chodzi natomiast o grupy społeczno-zawodowe to kandydat PiS cieszył się ponadprzeciętną popularnością wśród rolników, rencistów, emerytów, robotników wykwalifikowanych, pracowników administracyjno-biurowych oraz gospodyń domowych.

Głosowali na Komorowskiego bo...

Z kolei osoby, które zagłosowały w I turze na Bronisława Komorowskiego to osoby o lewicowych poglądach, pracujący na własny rachunek, mieszkający w dużych, choć nie największych miastach (100 - 500 tys. mieszkańców). Częściej były to też osoby zadowolone ze swojego statusu materialnego, w wieku średnim (35-44 lata) oraz najstarsze (powyżej 55. roku życia), mające wyższe wykształcenie. Jeśli chodzi natomiast o grupy społeczne, wśród zwolenników obecnego prezydenta przeważała kadra kierownicza, inteligencja i emeryci. Częściej też głosowały na niego kobiety niż mężczyźni.

Uzasadniając swój wybór, wyborcy Komorowskiego najczęściej wskazywali na jego doświadczenie, biografię polityczną, przewidywalność i stabilność (46 proc.), oraz gwarancję spokoju. 24 proc. respondentów głosujących na Komorowskiego wskazywało na jego wiarygodność. Równie często wybór ten uzasadniany był "mniejszym złem".

Poparli Kukiza ponieważ...

Na Pawła Kukiza głosowali przede wszystkim ludzie młodzi do 34. roku życia, uczniowie i studenci. Jego wyborcami częściej byli też respondenci z wykształceniem średnim i wyższym, raczej dobrze zarabiający (powyżej 2 tys. zł), częściej mężczyźni niż kobiety. Ponadprzeciętnie często popierali go technicy i średni personel, robotnicy niewykwalifikowani, pracownicy administracyjno-biurowi, osoby bezrobotne, ale też kadra kierownicza i inteligencja.

Jak uzasadniali swój wybór? Z sondaży wynika, że największe znaczenie miała jego niezależność i programowe odcięcie się od partii politycznych. Wielu z wyborców widziało w nim też szansę na zmianę, wskazywali także na jego dar przekonywania, świetną autoprezentację, umiejętność słuchania i rozmawiania ze zwykłymi ludźmi - 20 proc.

Duże znaczenie przy wyborze Kukiza miało też negatywne postrzeganie, przez jego wyborców pozostałych kandydatów; czyli brak alternatywy, traktowanie tego wyboru jako mniejszego zła, "brak lepszych kandydatów".

PAP/asop

Polecane

Wróć do strony głównej