Rezygnacja Radosława Sikorskiego. PO straci fotel marszałka Sejmu?

2015-06-23, 19:49

Rezygnacja Radosława Sikorskiego. PO straci fotel marszałka Sejmu?
Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich pełni funkcję marszałka Izby do czasu wyboru następcy Radosława Sikorskiego. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Dopiero w środę przed południem będzie wiadomo, ilu posłów kandyduje na stanowisko marszałka Sejmu. We wtorek oficjalnie z funkcji tej zrezygnował Radosław Sikorski.

Posłuchaj

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich o wyborze następcy Radosława Sikorskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W środę około godziny 10 odbędzie się Konwent Seniorów, podczas którego wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich ogłosi do kiedy kluby będą mogły zgłaszać kandydatów na marszałka Sejmu oraz kiedy odbędzie się głosowanie.

Platforma Obywatelska chce, by Sikorskiego zastąpiła obecna rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Nie wiadomo, jednak czy ta kandydatura zyska wymaganą większość. Brak bowiem jednoznacznego stanowiska koalicyjnego PSL. Szef klubu Jan Bury nie wyklucza, że ludowcy zgłoszą swego kandydata. Miałby nim być Józef Zych. - Ja nie tęsknię za stanowiskami, szczególnie za stanowiskiem marszałka. Byłem już marszałkiem Sejmu i trzykrotnie wicemarszałkiem, więc wiem, co to jest - powiedział.

Powiązany Artykuł

Co ciekawe, pomysł ten podchwycili posłowie PiS, którzy są gotowi poprzeć Zycha w głosowaniu. 

Nieoficjalnie politycy PSL przyznają, że mówiąc o możliwości wystawienia Józefa Zycha jako własnego kandydata chcą wymusić na Platformie szybkie uchwalenie ustawy o ustroju rolnym chroniącej ziemię przed wykupem przez obcokrajowców. 

Nieoczekiwanie do gry o fotel marszałka przystąpił Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zgłosił kandydaturę Jerzego Wenderlicha. Rzecznik SLD Dariusz Joński twierdzi, że to doświadczony polityk, który jest posłem od sześciu kadencji, a dwie ostatnie był wicemarszałkiem izby. - Mamy też nadzieję na zmianę wizerunku Sejmu - dodał.

Do końca kadencji parlamentu pozostało zaledwie, pięć posiedzeń Sejmu. Każdy klub chce, by ustawy ważne dla jego ugrupowania zostały jak najszybciej wprowadzone do porządku obrad i uchwalone. SLD zależy na projekcie nowelizacji ustawy emerytalnej, na ustawie przyznającej wdowom i wdowcom prawo do pobierania części świadczeń po zmarłych współmałżonkach, na ustawie dającą gwarancję minimalnego wynagrodzenia oraz na ustawie, która przewiduje waloryzację świadczeń socjalnych. W lasce marszałkowskiej jest też projekt SLD dotyczący skrócenia kadencji parlamentu.
PSL-owi zależy zaś na szybkim uchwaleniu m.in. ustawy o ochronie ziemi, na ustawie emerytalnej umożliwiającej przejście na emeryturę po 40 latach pracy oraz na uchwaleniu Prawa łowieckiego.

Z rana pisemną rezygnację z funkcji marszałka złożył Radosław Sikorski. Decyzja ta ma związek z ujawnieniem akt śledztwa w aferze podsłuchowej.

(źródło: TVP/x-news)

Zgodnie z konstytucją, Sejm wybiera ze swojego grona marszałka i wicemarszałków. Marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu, strzeże praw Sejmu oraz reprezentuje Sejm na zewnątrz. Z kolei regulamin izby stanowi, że izba odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

IAR/PAP/asop

Polecane

Wróć do strony głównej