X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Radosław Sikorski nie jest już marszałkiem Sejmu. Dziś poznamy następcę?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 14:32
Na wtorkowym porannym posiedzeniu Prezydium Sejmu Radosław Sikorski złożył pisemną rezygnację z funkcji marszałka.
Audio
  • Radosław Sikorski rezygnuje. Relacja Agnieszki Rucińskiej (IAR)
  • Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka poinformowała o rezygnacji Radosława Sikorskiego (IAR)
Kto zastąpi Radosława Sikorskiego?
Kto zastąpi Radosława Sikorskiego?Foto: PAP/Tomasz Gzell

Zgodnie z regulaminem Sejmu, po rezygnacji Radosława Sikorskiego, Jerzy Wenderlich, jako najstarszy wiekiem wicemarszałek Sejmu, przejął obowiązki marszałka. - Na godzinę 16 zwołałem posiedzenie Konwentu Seniorów. Zanim podejmę decyzję dotyczącą wyznaczenia terminu wyboru nowego marszałka Sejmu, chcę poznać opinie członków Konwentu Seniorów - poinformował na konferencji Jerzy Wenderlich.

TVP/x-news

Kandydatką PO na stanowisko marszałka jest obecna rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Klub SLD chce z kolei zaproponować kandydaturę wicemarszałka Jerzego Wenderlicha. Rzecznik SLD Dariusz Joński argumentował, że Wenderlich to doświadczony polityk, który jest posłem od sześciu kadencji, a dwie ostatnie był wicemarszałkiem izby. - Mamy też nadzieję na zmianę wizerunku Sejmu - dodał.

Decyzji w sprawie zgłoszenia swojego kandydata nie podjął jeszcze klub PSL.

Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów.

Zgodnie z konstytucją, Sejm wybiera ze swojego grona marszałka i wicemarszałków. Marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu, strzeże praw Sejmu oraz reprezentuje Sejm na zewnątrz. Z kolei regulamin izby stanowi, że izba odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

Decyzja Radosława Sikorskiego o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu ma związek z ujawnieniem akt śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej.

Afera podsłuchowa - czytaj więcej>>>

TVN24/x-news

Wraz z nim tego dnia dymisje z zajmowanych funkcji złożyli m.in. trzej ówcześni ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat i Skarbu Włodzimierz Karpiński. W ubiegłym tygodniu zastąpili ich: kardiochirurg, prof. Marian Zembala, b. wioślarz Adam Korol i poseł PO Andrzej Czerwiński. Rezygnacje to pokłosie upublicznienia w internecie materiałów ze śledztwa ws. tzw. afery podsłuchowej.

Trzydniowe posiedzenie Sejmu

Sejm, który rozpoczyna trzydniowe posiedzenie, ma we wtorek m.in. zająć się rządowym projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych i senackim projektem, który dot. zasad zwrotu warszawskich nieruchomości właścicielom wywłaszczonym tzw. dekretem Bieruta.

Rządowa propozycja zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych zakłada, że 1 tys. zł miesięcznie będą otrzymywać rodzice, którym urodzi się dziecko, a którzy nie mogą skorzystać z urlopu - chodzi np. o bezrobotnych i studentów. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, która rekomenduje Sejmowi uchwalenie zmian dodała do projektu rozwiązanie, że opiekun dzienny będzie zatrudniany na podstawie umowy o pracę (obecnie jest to umowa zlecenie).

Ponadto posłowie rozpatrzą projekt dot. kwestii tzw. dekretu Bieruta. Senacki projekt w tej sprawie zakłada, że miasto st. Warszawa będzie miało prawo pierwokupu gruntu od nabywcy roszczenia (właściciela gruntu wywłaszczonego dekretem Bieruta) po cenie z nim ustalonej. Chodzi o grunty, na których znajdują się budynki użyteczności publicznej - rozwiązanie zakładające takie prawo pierwokupu zabezpieczyć ma interesy warszawiaków i uchroni ich przed likwidacją takich placówek jak szpitale czy szkoły.

Znowu o in vitro

Omówiony ma być także komisyjny projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Dotyczy on uelastycznienia obowiązujących przepisów w kwestii wymogów dotyczących organizowania imprez masowych, w szczególności meczów piłki nożnej przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa na tych imprezach. Sejm rozpatrzy rządowy projekt nowelizacji Prawa lotniczego, który ma umożliwić cywilnym statkom powietrznym korzystania z lotnisk wojskowych.

W bloku głosowań przewidziano także między innymi głosowanie nad ustawą dotyczącą in vitro. Podczas drugiego czytania projekt poparły kluby PO, PSL oraz SLD. Przeciw byli posłowie PiS oraz Zjednoczonej Prawicy. PiS zgłosiło do projektu kilka wniosków mniejszości. Jeden z nich zakazuje tworzenia zarodków poza organizmem kobiety. Jest też wniosek PSL, by stosowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego ograniczyć tylko do małżeństw. Komisja zdrowia rekomenduje odrzucenie wszystkich wniosków mniejszości.

W porządku obrad jest też drugie czytanie nowelizacji Kodeksu pracy. Główna zmiana przepisów zakłada, że terminowa umowa o pracę z jednym pracodawcą nie będzie mogła być zawierana na dłużej niż 33 miesiące. Po tym terminie automatycznie zostanie ona przekształcona w bezterminową umowę o pracę.

Sejm rozpatrzy również w drugim czytaniu rządowy projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Pomoc ta ma być skierowana do ludzi niezamożnych, do młodych oraz do seniorów.

Na początku posiedzenia posłowie rozstrzygną w głosowaniu czy wprowadzić do porządku obrad obywatelski wniosek o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi.

IAR,PAP,kh

Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką PO na marszałka Sejmu. "To dla mnie duże zaskoczenie"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 10:52
O tym, że PO chce wysunąć jej kandydaturę na stanowisko marszałka Sejmu dowiedziała się niedawno. Obecna rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła w TVN 24, że nominacja partyjna jest dla niej nie tylko zaskoczeniem, ale również dużym zaszczytem.
rozwiń zwiń