Minister edukacji: e-podręczniki pokażemy przed 1 września

2015-05-29, 16:18

Minister edukacji: e-podręczniki pokażemy przed 1 września
Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Foto: PAP/Paweł Supernak

Czas na przygotowanie e-podręczników został wydłużony. Te zasoby miały być gotowe w czerwcu, ale Ośrodek Rozwoju Edukacji poinformował, że termin zakończenia projektu został przesunięty na 15 listopada.

Posłuchaj

Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji: e-podręczniki będą gotowe jeszcze przed początkiem roku szkolnego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zapewnia jednak, że e-podręczniki będą gotowe jeszcze przed początkiem roku szkolnego. Pod względem merytorycznym są już gotowe. Teraz jedynie chodzi o przeredagowanie tekstów, żeby spełniały ministerialne oczekiwania.

Kilka miesięcy temu, Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło skład osobowy zespołu przygotowującego e-podręczniki. Joanna Kluzik-Rostkowska nie była zadowolona z dotychczas osiągniętych wyników. W jej opinii, przedstawione wtedy zasoby za mało odpowiadały realiom współczesnego świata; były zbyt hermetyczne i za mało odnosiły się do środowiska internetowego.

E-podręcznik za darmo

Zgodnie z rządowym programem "Cyfrowa szkoła" ma powstać 18 e-podręczników do 14 różnych przedmiotów obejmujących wszystkie etapy nauki, począwszy od I klasy szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, po całą szkołę ponadgimnazjalną. Udostępnione będą bezpłatnie uczniom, nauczycielom i rodzicom. Będzie z nich można korzystać przy użyciu urządzeń o różnych parametrach technicznych i systemach operacyjnych.

Za merytoryczne przygotowanie e-podręczników do matematyki i przedmiotów informatycznych odpowiada Politechnika Łódzka. Za e-podręczniki z zakresu przedmiotów humanistycznych merytorycznie odpowiada Uniwersytet Wrocławski, za e-podręczniki do przedmiotów przyrodniczych - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a za e-podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej - Grupa Edukacyjna S.A.

Za stronę techniczną przygotowania wszystkich e-podręczników odpowiada Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe, będące pionem Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.

Od października ubiegłego roku kolejne fragmenty e-podręczników umieszczone są na specjalnej platformie internetowej.

O możliwym poślizgu w realizacji projektu media pisały w grudniu ub.r. po tym jak minister edukacji zdecydowała o zwolnieniu p.o. koordynatorki projektu Marleny Plebańskiej oraz kilku ekspertów zatrudnionych w Ośrodku Rozwoju Edukacji. Rzeczniczka prasowa MEN Joanna Dębek zapewniała wówczas, że termin wdrożenia e-podręczników nie jest zagrożony, a zmiany miały na celu usprawnienie prac oraz poprawienie jakości e-podręcznika.

Projekt "E-podręczniki kształcenia ogólnego" jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego szacunkowa wartość wynosi 45 mln zł.

IAR/PAP, to

Polecane

Wróć do strony głównej