X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje słynny matematyk John Nash, bohater filmu "Piękny umysł"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 21:44
John Nash Jr. zginął w New Jersey w wypadku samochodowym wraz ze swoją żoną. Taksówka, którą podróżowali wpadła na barierkę. Małżeństwo zostało wyrzucone z samochodu, co sugeruje, że nie mieli zapiętych pasów. Naukowiec miał 86 lat.
Audio
  • Słynny amerykański matematyk John Nash nie żyje. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski/IAR
John Forbes Nash, Jr.
John Forbes Nash, Jr. Foto: Peter Badge/Wikimedia Commons

Kariera Johna Forbesa Nasha Jr. związana była z Princeton University oraz Massachusetts Institute of Technology. W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami teorii gier.

Ten wybitny amerykański matematyk i ekonomista prowadził badania nad teorią gier niezespołowych. Wykazał, że w każdej grze ze skończoną liczbą graczy istnieje równowaga tzw. mieszanych strategii, nazwana równowagą Nasha. Wraz z kontynuatorami tych badań - J.C. Harsanyim i R. Seltenem - otrzymał w 1994 roku nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.

Jego teoria znalazła zastosowanie w badaniach nad organizacją przemysłu, monopoli i rynków finansowych.

CNN Newsource/x-news

Na historii życia matematyka, który zmagał się ze schizofrenią paranoidalną, oparty został film "Piękny umysł" ("A Beautiful Mind") z 2001 roku. Obraz został uhonorowany czterema Oscarami, m.in. za najlepszy film, i Złotym Globem, również m.in. w kategorii najlepszego filmu.

Małżeństwo Nashów było znane również z pracy na rzecz osób zmagających się z chorobami psychicznymi.

Russel Crowe, który wcielił się w filmowego Nasha, przekazał na Twitterze wyrazy współczucia rodzinie. "Wspaniałe partnerstwo. Piękne umysły, piękne serca" - napisał.

Kilka dni temu John Nash odebrał w Norwegii prestiżową Nagrodę Abela przyznawaną przez Norweską Akademię Nauk i Literatury. Nagrodę przyznano za "wkład w teorię nieliniowych cząstkowych równań różniczkowych i jej zastosowania w analizie geometrycznej".

PAP/polskieradio.pl/iz

Czytaj także

W niezwykły sposób uhonorowano polskiego matematyka

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 21:56
Przed wydziałem matematyki Cambridge University, jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie, stanęło drzewo fraktalne oparte na odkryciu polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego.
rozwiń zwiń