Zamachowiec z Bostonu Dżochar Carnajew skazany na karę śmierci

2015-05-15, 23:59

Zamachowiec z Bostonu Dżochar Carnajew skazany na karę śmierci
Boston: przed budynkiem sądu, w którym odbywała się rozprawa, niektóre osoby protestowały przeciw karze śmierci . Foto: PAP/EPA/CJ GUNTHER

Przysięgli ustalili wyrok po 14-godzinnych obradach. Dżochar Carnajew już wcześniej został uznany za winnego wszystkich 30 zarzucanych mu czynów. Według Reutersa prawnicy obrony będą składać apelację.

Posłuchaj

Dżochar Carnajew skazany na karę śmierci. Relacja Jana Pachlowskiego z Chicago (IAR)
+
Dodaj do playlisty

 

Dżochar Carnajew. PAP/EPA/FBI

Zamachowiec z Bostonu 21-letni Dżochar Carnajew został skazany na karę śmierci. O wyroku zdecydowała ława przysięgłych. Atak na mecie maratonu bostońskiego był najkrwawszym zamachem w Stanach Zjednoczonych od 11 września 2001 roku.

Dżochar Carnajew przyjął wyrok amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości z kamienną twarzą i bez żadnych widocznych emocji - akcentują media w Stanach Zjednoczonych relacjonujące na żywo wyrok sądu w Bostonie. Ława przysięgłych potrzebowała 14 godzin obrad, aby wydać ostateczny werdykt.

W tym przypadku były tylko dwie możliwości: kara śmierci lub dożywotnie więzienie. Wcześniej Carnajew uznany został za winnego wszystkich 30 zarzucanych mu czynów, 17 z nich podlegało najwyższej karze. Oskarżono go o dokonanie zamachu terrorystycznego na mecie maratonu w Bostonie w kwietniu 2013 roku. Zginęły wówczas trzy osoby, a 264 zostały ranne.

Werdykt został podjęty jednomyślnie przez 12 członków ławy. Zgodnie z prawem federalnym orzeczenie kary śmierci wymaga jednomyślności całego składu ławy.

Oczekuje się, że prawnicy obrony będą składać apelację

Obrona i prokuratura

Od samego początku adwokatka 21-letniego, pochodzącego z Czeczenii Dżochara Carnajewa Judy Clarke przyznawała, że jej klient brał udział w zamachu. Ale próbowała pokazać, że główną winę za zamach ponosił starszy brat, który był inicjatorem zamachu, by ukarać USA za politykę wobec państw muzułmańskich. Zdaniem obrony Dżochar nie działał on z pobudek ideologicznych, lecz był zmanipulowany przez starszego i znacznie bardziej zradykalizowanego brata Tamerlana.

Tymczasem prokurator przedstawiała go jako współwinnego zamachu, który z zimną krwią podłożył bombę za grupą dzieci, zabijając 8-letniego chłopca. Według prokuratury Carnajew obrał za cel niewinnych ludzi, ponieważ chciał sterroryzować USA w dniu, kiedy oczy świata zwrócone były na Boston i odbywający się w nim maraton. Współpracował z bratem z myślą o przeprowadzeniu "skoordynowanego ataku w celu zmaksymalizowania terroru".

W stanie Massachusetts nie wykonano kary śmierci od prawie 70 lat. Stan ten zniósł karę śmierci już w 1984 roku, ale Carnajew odpowiadał przed sądem federalnym, dlatego jej orzeczenie było możliwe.

Zgodnie z prawem federalnym decyzja o postawieniu zarzutów zagrożonych najwyższym wymiarem kary musi być zawsze zrewidowana wcześniej przez specjalne ciało doradcze w ministerstwie sprawiedliwości i zaaprobowana przez prokuratora generalnego, co nastąpiło jeszcze gdy funkcję tę pełnił Eric Holder.

PAP/IAR/agkm

Fotografia Carnajewa: PAP/EPA/FBI

Polecane

Wróć do strony głównej