X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prymas Polski uczcił pamięć prof. Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 17:30
- Należy mu się nasza pamięć, nasza modlitwa i nasza wdzięczność za całe dzieło jego życia - tak o zmarłym Władysławie Bartoszewskim mówił abp Wojciech Polak.
Audio
  • Pogrzeb profesora Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja. Będzie miał charakter państwowy - poinformowała rzecznik rządu, Małgorzata Kidawa-Błońska/IAR
Prymas Wojciech Polak
Prymas Wojciech PolakFoto: episkopat.pl

Według prymasa, na szczególne wyróżnienie zasługuje "praca na rzecz zbliżenia narodów polskiego i niemieckiego". - Niewątpliwie był człowiekiem, który kładł podwaliny pod pojednanie polsko-niemieckie. Było ono możliwe dzięki jego posłudze, jego świadectwu i jego bardzo twórczej pracy - stwierdził abp Polak.

Wcześniej, prymas napisał na Twitterze o śmierci profesora.

 

Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz >>>

Władysław Bartoszewski zmarł w piątek wieczorem. Wcześniej tego dnia w ciężkim stanie trafił do szpitala MSW w Warszawie. Miał 93 lata.

Urodził się w 1922 roku w Warszawie. We wrześniu 1940 roku został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 roku. W 1942 roku związał się z konspiracją, wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

W 1946 roku zatrudnił się w związanej z Polskim Stronnictwem Ludowym Stanisława Mikołajczyka "Gazecie Ludowej". W tym samym roku został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i skazany na karę więzienia. Po uwolnieniu zajął się publicystyką, współpracował m.in. z tygodnikiem "Stolica" i "Tygodnikiem Powszechnym". W latach 1973-1982 i 1984-1985 wykładał historię najnowszą na KUL, prowadził także wykłady na niemieckich uczelniach.

Był inwigilowany przez SB, m.in. jako "polityczny kontakt reakcyjnej emigracji". W 1976 roku poparł list intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji PRL, tzw. List 64. Od 1978 roku współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych i wykładał na tajnym Uniwersytecie Latającym. W 1980 roku został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany.

W latach 1990-1995 był ambasadorem Polski w Austrii, później przez kilka miesięcy szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rządzie Józefa Oleksego. W latach 1997-2001 był senatorem IV kadencji z ramienia Unii Wolności. Szefem MSZ ponownie został w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000-2001. Od 2001 roku przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.

W 2007 roku stanął na czele komitetu honorowego Platformy Obywatelskiej przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku wszedł w skład honorowego komitetu poparcia kandydatury Bronisława Komorowskiego na prezydenta. W listopadzie 2007 roku został powołany przez premiera Donalda Tuska na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Pełniąc tę funkcję, zajmował się rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz kontaktami z diasporą żydowską i Izraelem.

Był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Orderu Orła Białego, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN, papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Krzyża Wielkiego Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. W 1965 roku został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Był honorowym obywatelem państwa Izrael. Był autorem ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.

TVN24/x-news

Władysław Bartoszewski. Jego życie to historia Polski ostatnich kilkudziesięciu lat >>>

IAR/iz

Czytaj także

„Żeby Niemcy były bardziej europejskie, a nie Europa bardziej niemiecka”. Władysław Bartoszewski o zbliżeniu Warszawy z Berlinem

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 09:19
Czy zjednoczenie Niemiec to szansa dla Europy, czy groźba? Takie pytanie przed ćwierćwieczem postawiono Władysławowi Bartoszewskiemu, ówczesnemu ambasadorowi RP w Wiedniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prasa w USA: głęboki smutek po Władysławie Bartoszewskim

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 09:27
Depesze agencyjne z Warszawy o śmierci Władysława Bartoszewskiego zamieściły na swoich stronach internetowych niektóre amerykańskie gazety, w tym "New York Times" i "Boston Globe", a także portal Yahoo News.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Łajdackie kłamstwo”, „perwersyjne zakłamanie”. Władysław Bartoszewski oskarża PZPR ws. Katynia

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 12:20
- Katyń to wierzchołek góry lodowej, hasło wywoławcze, tak jak Oświęcim jest hasłem wywoławczym dla systemu wyniszczenia niemieckiego, realizowanego w setkach obozów – podkreślał przed ćwierćwieczem Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń