Powstał specjalny album upamiętniający Krystynę Bochenek

2015-04-10, 17:39

Powstał specjalny album upamiętniający Krystynę Bochenek
Krystyna Bochenek. Foto: Sławomir Kaczorek/Senat Rzeczypospolitej Polskiej/Wikimedia Commons/CC

Bliscy i znajomi zapamiętali Krystynę Bochenek jako osobę o niespożytej energii, wulkan pomysłów, pełną optymizmu i życzliwości perfekcjonistkę. Życie prywatne i zawodowe zmarłej w katastrofie smoleńskiej dziennikarki Polskiego Radia Katowice i wicemarszałek Senatu prezentuje wydany właśnie album.

Autorkami albumu pt. "Obrazy życia Krystyny Bochenek" są córka Krystyny Bochenek Magdalena Bochenek-Kępa i publicystka "Dziennika Zachodniego" Maria Zawała. Pomysł zrodził się przed kilkoma laty, na kanwie wystaw poświęconych wicemarszałek po tragedii smoleńskiej. Album nosi taki sam tytuł, jak jedna z nich.
- Prof. Andrzej Bochenek, mąż Krystyny Bochenek, stwierdził, że wykonaliśmy tak wiele pracy, że warto stworzyć na tej podstawie album. Tak zrodził się ten pomysł. Myśl dojrzewała, teraz udało się ją zmaterializować, głównie dzięki dyrektorowi Biblioteki Śląskiej prof. Janowi Malickiemu - powiedziała Maria Zawała.
Dziennikarka przyznała, że niezwykle trudna była selekcja zdjęć do albumu. Autorki miały do dyspozycji mnóstwo fotografii z archiwum "Dziennika Zachodniego" i wiele zdjęć rodzinnych. Na okładce albumu znalazł się portret Krystyny Bochenek, wykonany przed laty przez Janinę Nasierowską.
Część tekstowa albumu opisuje życie prywatne i zawodowe Krystyny Bochenek. Rozdział "Non omnis moriar" poświęcony jest wydarzeniom, które miały miejsce już po śmierci wicemarszałek - zwłaszcza osobom kontynuującym jej liczne inicjatywy i upamiętniającym dziennikarkę.
Album wydała Biblioteka Śląska, w której w sobotę odbędzie się spotkanie promocyjne. To druk okazjonalny, który nie trafi do normalnej sprzedaży. Chętni będą mogli go nabyć, przekazując dobrowolną kwotę na rzecz Hospicjum Cordis, które wspierała Bochenek.

x-news.pl, TVN24
Krystyna Bochenek
Krystyna Bochenek od połowy lat 70. była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Prowadzony przez nią "Magazyn Medyczny" należał do najpopularniejszych audycji popularyzujących zdrowie. W rozmowach z ekspertami potrafiła i zrozumiale, i fachowo przedstawiać problemy medyczne. W 1987 roku wymyśliła Dyktando, które ze skromnej radiowej inicjatywy szybko stało się narodową klasówką.
Senatorem była od 2004 roku. Często podkreślała, że czuje się nie politykiem, a przede wszystkim dziennikarką. Nadal upowszechniała i promowała m.in. zdrowy styl życia i kulturę języka polskiego. Należała do Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, przewodniczyła Komisji Języka w Mediach. Organizowała konferencje naukowe i akcje społeczne, propagujące polszczyznę. Już jako senator prowadziła w Katowicach "Spotkania Medyczne Krystyny Bochenek", organizowane wspólnie z redakcją "DZ". Uczestniczyli w nich wybitni lekarze.
Wicemarszałek Senatu angażowała się w wiele inicjatyw społecznych. Przewodniczyła radzie Śląskiego Funduszu Stypendialnego, fundującego stypendia dla zdolnej, uczącej się młodzieży z regionu. Jako dziennikarka i polityk była animatorką wielu kampanii i akcji charytatywnych, m.in. na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Z jej inicjatywy po raz pierwszy odbyła się niekonwencjonalna akcja honorowego oddawania krwi pod nazwą "Wampiriada". Organizowała kwesty na rzecz potrzebujących - chorych dzieci, powodzian, na remont Teatru Śląskiego czy spalonej Opery Śląskiej.
Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>
Katastrofa smoleńska
10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja państwowa leciała do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wraz z parą prezydencką śmierć ponieśli również ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi tupolewa.
PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej