X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Masowa inwigilacja w sieci. Raport komisji broni służby

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 17:10
Brytyjska Parlamentarna Komisja ds. Bezpieczeństwa i Wywiadu stanęła w obronie metod stosowanych przez brytyjski wywiad w celu przechwytywania komunikacji organizacji terrorystycznych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freeimages.com

Komisja podkreśliła w opublikowanym właśnie raporcie, że zarówno GCHQ (wywiad elektroniczny) jak i pozostałe służby specjalne nie naruszyły ani nie obchodziły prawa prowadząc inwigilację komunikacji w internecie. Zaznaczono jednak, że konieczna jest nowelizacja prawa regulującego dopuszczalne metody inwigilacji obywateli, ze względu na jego nieprzystosowanie do obecnych realiów technologicznych.

Raport stwierdza, że masowa inwigilacja rzeczywiście była stosowana, ale nie była ona wykorzystywana do zbierania prywatnych danych o obywatelach. "GCHQ nie zbiera i nie analizuje prywatnych maili, nie ma do tego uprawnień, ani środków i możliwości technicznych" - napisano w raporcie.

Według członków komisji stosowanie masowej inwigilacji komunikacji internetowej jest "kluczowym pierwszym krokiem w celu wykrycia zagrożeń poprzez wyszukiwanie powiązań i sposobów komunikacji" stosowanych przez terrorystów.

Komisja przyznała w raporcie, że stosowanie tajnych metod jest niezbędne do skutecznej ochrony obywateli przed zagrożeniami, ale też uznała, że rząd powinien upubliczniać wszystkie pozyskiwane w ten sposób informacje, które mogą zostać ujawnione bez szkody dla bezpieczeństwa. "Jest to niezbędne, by zwiększyć stopień zrozumienia i zaufania publicznego do ważnej pracy, jaką wykonują służby wywiadowcze" - głosi raport.

Komisja zwróciła uwagę na konieczność dokonania przeglądu obowiązującego ustawodawstwa w zakresie działalności służb wywiadowczych i jego dopasowania do obecnych standardów, szczególnie w zakresie komunikacji internetowej. W opinii członków komisji istniejące rozproszone regulacje powinny zostać zastąpione jednym aktem prawnym.

Raport stanowi zwieńczenie kilkumiesięcznego dochodzenia, w ramach którego przed komisją stawali m.in. minister spraw wewnętrznych Theresa May i szefowie brytyjskich agencji wywiadowczych (MI5, MI6 i GCHQ). Przed komisja zeznawał też minister spraw zagranicznych Philip Hammond, który na początku tygodnia bronił w parlamencie metod stosowanych przez służby wywiadowcze. Mówił, że służby nie przekraczają swoich uprawnień, a jedynie dostosowują metody działania do zmieniających się zagrożeń.

Bezpośrednią przyczyną dochodzenia były opublikowane przez Edwarda Snowdena informacje o stosowaniu przez zachodnie służby wywiadowcze masowej inwigilacji obywateli i pozyskiwaniu w ten sposób ogromnych ilości danych niezwiązanych z działalnością zagrażającą bezpieczeństwu.

PAP/fc

Czytaj także

Walka z dżihadem w Internecie. Brytyjczycy tworzą jednostkę do prowadzenia wojny psychologicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 07:45
W brytyjskiej armii zostanie utworzona 77. brygada, której zadaniem będzie tzw. wojna psychologiczna, przede wszystkim za pośrednictwem internetowych mediów społecznościowych. Nowa jednostka ma formalnie powstać w kwietniu.
rozwiń zwiń