Męczennicy Mariusa von Mayenburga w TR Warszawa

2015-03-09, 21:51

Męczennicy Mariusa von Mayenburga w TR Warszawa
Plakat zapowiadający spektakl "Męczennicy" w TR Warszawa. Foto: mat. promocyjne

Spektakl, który wyreżyserował Grzegorz Jarzyna, podejmuje próbę analizy mechanizmów kształtowania się postaw fanatycznych - religijnych i społecznych - z których kształtuje się współczesny świat. Premiera przedstawienia odbędzie się 14 marca.

Lidka, uczennica warszawskiego liceum, szuka w Biblii odpowiedzi na męczące ją pytania egzystencjalne - kim jest i po co żyje. Jej fascynacja budzi niepokój ojca, jest także niezrozumiała dla rówieśników. Dla Lidki istnieje jednak tylko jeden cel i jedna prawda. Dziewczyna nie zważa na opinię otoczenia i poświęca wszystko, w imię swojej wiary.
- Ten spektakl jest przede wszystkim analizą: pokazane jest jak obłęd religijny wnika w młode osoby, które nie mają oparcia w podstawowych komórkach społecznych jak rodzina, szkoła, kościół - powiedział reżyser Grzegorz Jarzyna. - Bohaterka jest "czysta" - odkrywa świat i chce go nazwać. To dla nas ważne, że jest to młoda osoba, która bardzo wierzy w to, co jest napisane w Biblii, źle ją interpretuje i tworzy swój religijny świat - wskazał.
Jak dodał Jarzyna, "to sytuacja uniwersalna". - Osadzamy akcję w Polsce, ale dbamy o to, by była to sytuacja uniwersalna, by można ją było opowiedzieć bez piętnowania polskiej postawy tylko pokazując fenomen, rozwój fanatyzmu religijnego. Opisujemy istotne zmiany, procesy, które zachodzą w naszym społeczeństwie, polegające na radykalizacji postaw. Moje zdanie jest takie, że wynika to z "przegrzania" sytemu liberalnego i radykalizacji postaw religijnych, nie żyjących życiem doczesnym, tylko obietnicą zbawienia. Brak zrozumienia tych dwóch postaw prowadzi do konfrontacji - stwierdził.


W spektaklu "Męczennicy" występują: Justyna Wasilewska (Lidka), Roma Gąsiorowska, Cezary Kosiński, Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Aleksandra Konieczna, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk. Scenografia: Monika Pormale. Dramaturgia: Roman Pawłowski. Reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne: Grzegorz Jarzyna.
Warszawski TR zaplanował także cykl spotkań wokół dramatu Mariusa von Mayenburga pod hasłem "Dlaczego nie umiemy rozmawiać ze sobą tak jak dawniej". Przygotowano debaty: "Ja nie żyję dla wiary, ja dla niej umrę" (10 marca), "Lekcje pływania ranią moje uczucia religijne" (17 marca) i "Dlaczego nie umiemy rozmawiać ze sobą jak dawniej" (31 marca). Spotkania odbywać się będą na scenie warsztatowej TR Warszawa.
PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej