X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Włoski komiks o Karskim w polskich księgarniach

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 19:25
W polskich księgarniach jest komiks "Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust". Graficzną opowieść o tym świadku hitlerowskich zbrodni przygotowała para włoskich artystów.
Audio
  • Graficzną opowieść o świadku hitlerowskich zbrodni przygotowała para włoskich artystów. Marco Rizzo mówi że to efekt jego fascynacji minionymi wydarzeniami [tłum: Bardzo interesuje nas historia. Jako dziennikarz interesuję się współczesnością, ale ciekawi mnie też znaczenie wydarzeń historycznych i ich konsekwencje dla teraźniejszości]
Jan Karski
Jan KarskiFoto: Muzeum Historii Polski/ mat. pras.

Marco Rizzo, odpowiadający za scenariusz, mówi że praca nad tą opowieścią to efekt jego fascynacji minionymi wydarzeniami: jako dziennikarz interesuje się współczesnością, ale ciekawią go też wydarzenia historyczne i ich konsekwencje dla teraźniejszości. - Jan Karski jest wielkim przykładem dla ludzkości - powiedział Rizzo.

Lelio Bonaccorso, rysownik albumu mówi, że podczas pracy nad komiksem starał się - razem ze scenarzystą - dotrzeć do jak najszerszych źródeł historycznych. - Zgromadzenie dokumentacji jest podstawą, zwłaszcza jeśli pracuje się nad komiksem historycznym, takim jak ten o Janie Karskim - podkreślił Bonaccorso.

Komiks "Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust" przedstawia losy świadka Szoah od dni poprzedzających II wojnę światową, po jego wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie starał się nieść prawdę o nazistowskich zbrodniach na terytorium okupowanej przez Niemcy Polski.

Jan Karski w Polskim Radiu >>>

Jan Karski (Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi, zmarł w 2000 r. w Waszyngtonie. Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w 1942 r. dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o dokonywanej zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów.

Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata; pośmiertnie także amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności.
Serwis Jan Karski >>>

IAR/iz

/

Czytaj także

Znaczek na setną rocznicę urodzin Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 10:36
Niedawno filateliści mogli cieszyć się serią znaczków upamiętniających zimowych medalistów z Soczi oraz kanonizację Jana Pawła II. Po świętach premierę ma znaczek upamiętniający setną rocznicę urodzin Jana Karskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Jan Karski uważał, że poniósł porażkę, bo nikt mu nie wierzył

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 09:20
Prof. Andrzej Żbikowski, autor książki "Karski" powiedział, że Jan Karski uważał, że w czasie II wojny światowej nie dokonał wiele, bo nie udało mu się nikogo uratować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja "Jan Karski - Pamięć i Odpowiedzialność" na UW. Prezydent: człowiekiem szlachetnym można być w każdych okolicznościach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 15:59
"Jan Karski, kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który alarmuje świat o Holokauście, jest jednym z najważniejszych bohaterów relacji polsko-żydowskich. Symbolem pamięci i odpowiedzialności" - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do gości dwudniowej konferencji naukowej, która rozpoczęła się na Uniwersytecie Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzech ludzkości - Jan Karski o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2015 16:56
- Miał poczucie, że nawet ci, którzy przeżyli wojnę, obciążeni są śmiercią zgładzonych - podkreśla Marek Wierzyński, autor wywiadu-rzeki z Janem Karskim.
rozwiń zwiń