X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ida" Pawła Pawlikowskiego znów święci triumfy. Nagroda BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 08:19
"Ida" święci kolejny triumf. Tym razem film Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA).
Audio
  • „Ida” Pawła Pawlikowskiego nagrodzona hiszpańskim Oscarem. Relacja Ewy Wysockiej z Barcelony (IAR)
  • Film "Ida" laureatem nagrody BAFTA. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR)
Kadr z filmu Ida
Kadr z filmu "Ida"Foto: mat. prasowe

Obraz zwyciężył w kategorii film nieanglojęzyczny. BAFTA to najważniejsza nagroda brytyjskiego przemysłu filmowego.

Nagrody BAFTA 2015. "Boyhood" najlepszym filmem, najwięcej nagród dla "Grand Budapest Hotel" >>>

Operatorzy "Idy" - Maciej Żal i Ryszard Lenczewski byli nominowani za zdjęcia. Jednak w tej kategorii musieli uznać wyższość Emmanuela Lubezkiego, autora zdjęć do "Birdmana".

Zdobycie BAFTY przez "Idę" to kolejne wyróżnienie dla filmu Pawła Pawlikowskiego. W sobotę wieczorem obraz otrzymał hiszpańską nagrodę Goya dla najlepszego filmu europejskiego. Stautetki te są przyznawane corocznie przez Hiszpańską Akademię Filmową.

"Ida" - film o ludziach uwikłanych w historię >>>

Reżyser "Idy": jestem stąd, tu mogę robić kino, w które wierzę >>>

Wcześniej film zdobył między innymi trzy Polskie Nagrody Filmowe - Orły, Złotą Żabę na fesitwalu Camerimage czy pięć Europejskich Nagród Filmowych. "Ida" otrzymała również nominację do Złotych Globów, przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, jednak nie dostała nagrody.

"Ida" wciąż ma szansę na Oscara - jest nominowana w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wręczenie Oscarów - za dwa tygodnie.

Oscary 2015 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Akcja "Idy" toczy się na początku lat 60. XX wieku Anna (Agata Trzebuchowska), młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie, przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od niej dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i naprawdę nazywa się Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

Budżet "Idy", do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, wyniósł ostatecznie 1,4 mln euro. To wspólna produkcja Polski i Danii, zrealizowana przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy. Pieniądze pochodziły także m.in. z Łódzkiego Funduszu Filmowego. Łódź Film Commission pomagało zaś w organizacji zdjęć na terenie Łodzi.
Film został sprzedany do 56 krajów. Zainteresowane nim są kolejne, m.in. Chiny, gdzie o prawa do pokazywania "Idy" rywalizuje dwóch dystrybutorów, a nawet Korea Północna. Obraz można oglądać również w Izraelu, gdzie cieszy się dużym powodzeniem.

IAR/PAP, to

Czytaj także

Producenci "Idy": będziemy promować film, by zwiększyć szanse na Oscara

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 21:24
Przez najbliższy miesiąc w Stanach Zjednoczonych mają trwać działania promujące "Idę" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Film został nominowany do nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej w dwóch kategoriach: najlepszy obraz nieanglojęzyczny i zdjęcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" nominowana do Oscara. Łukasz Żal: będę konkurował ze swoimi mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 11:40
- To była ogromna niespodzianka, uczucie, w które nie mogłem uwierzyć, sen - mówi o nominacji do Oscara współautor zdjęć do filmu "Ida" Łukasz Żal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" nominowana do Cezara. Gala wręczenia nagród - 20 lutego w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 18:49
"Ida" uzyskała nominację do Cezara 2015 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. 40. w historii gala wręczenia francuskich Cezarów odbędzie się 20 lutego w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operator "Idy": Pawlikowski przestraszył się, gdy pierwszy raz mnie zobaczył

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 19:12
- Dwa lata temu wyglądałem młodziej niż dziś i Paweł Pawlikowski myślał, że przysłali mu jakiegoś studenta - mówi Łukasz Żal, nominowany wspólnie z Ryszardem Lenczewskim do Oscara za zdjęcia do "Idy".
rozwiń zwiń