Chiny zaostrzają kontrolę nad internetem. Koniec z krytyką władz

2015-02-04, 11:05

Chiny zaostrzają kontrolę nad internetem. Koniec z krytyką władz
. Foto: sxc.hu

Chiński władze wprowadziły przepisy nakazujące internautom rejestrowanie się pod prawdziwymi nazwiskami oraz zabraniające publikowania online materiałów krytycznych wobec ustroju.

Kontrolowaniu internetu służy też blokowanie tzw. wirtualnych sieci prywatnych (VPN), wykorzystywanych przez chińskich internautów do omijania filtrów, uniemożliwiających w tym kraju dostęp do usług, serwisów społecznościowych i zagranicznych stron internetowych uznanych przez władze za niepożądane. Blokowany jest m.in. dostęp do poczty Google'a, do Facebooka, YouTube, Twittera
Na blokowanie VPN bardzo narzekają zagraniczne firmy w Chinach, które wykorzystywały ten kanał, umożliwiający m.in. szyfrowanie komunikacji, do kontaktowania się ze swymi centralami.
Wprowadzone w środę przepisy mają zastosowanie do blogów, grup dyskusyjnych, portali społecznościowych i innych forów, umożliwiających publiczne wyrażanie poglądów w kraju, w którym wszystkie media są kontrolowane przez państwo.
Na dostawców usług internetowych nałożono obowiązek potwierdzania tożsamości użytkowników. Zagrożono pozbawianiem dostępu do usług internetowych tym, którzy opublikują online materiały uznane za krytyczne wobec władzy państwowej, bądź szkodliwe dla jedności narodowej.

Walka z cyberszpiegostwem

W chińskich siłach zbrojnych zaostrzona zostanie weryfikacja poprawności ideologicznej żołnierzy, a ich dostęp do internetu i telefonów komórkowych będzie ściśle kontrolowany, by zapobiec szpiegowskiej działalności "wrogich sił".
Wytyczne w tych sprawach, opracowane przez wpływową Centralną Komisję Wojskową, omawiają państwowe media. Podkreślono m.in., że wojskowym nie wolno prowadzić blogów ani czatować.
Dziennik "Jiefangjun Bao", organ armii chińskiej, napisał w komentarzu o "kulturowej zimnej wojnie", prowadzonej jakoby online przeciwko Chinom przez "niektóre państwa zachodnie".
Wytyczne Centralnej Komisji Wojskowej wskazują na konieczność edukacji politycznej i ideologicznej w wojsku. Ma to zapobiegać "aktom sabotażu dokonywanym przez wrogie siły". Jest też mowa o przeciwdziałaniu "korozji" powodowanej przez "zdegenerowane idee i kultury". Kładzie się ponadto nacisk na zaostrzenie środków, zapobiegających "wyciekaniu" tajnych informacji.
Reuters zwraca uwagę, że Chiny i Stany Zjednoczone często oskarżają się nawzajem o hakerskie ataki i cyberszpiegostwo, co powoduje wzrost napięć w stosunkach między obu krajami.

PAP, to

Polecane

Wróć do strony głównej