Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim w Koszalinie

2015-01-17, 14:58

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim w Koszalinie
Włodzimierz Siemionowicz Wysocki. Foto: Igor Palmin/Wikimedia Commons/CC

Na rozpoczynającym się w sobotę w Koszalinie XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według świętego Włodzimierza" wyświetlonych zostanie 12 konkursowych filmów.

- Swoje produkcje pokażą reżyserzy z dziewięciu krajów: Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Polski, Rosji, Szwecji, Ukrainy, Włoch - poinformowała Emilia Wójcik z Centrum Kultury w Koszalinie, które jest organizatorem festiwalu.
Najlepsze filmy festiwalu tradycyjnie wyłoni publiczność - jury ogłosi werdykt w niedzielę. Przyznane będą m.in.: Grand Prix, Nagroda Specjalna, nagroda "Najlepiej o Wołodii", nagroda Instytutu Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie za osiągnięcia literackie.
Konkursowym pokazom będą towarzyszyły projekcje etiud filmowych, koncerty, m.in. "W hołdzie Wysockiemu", spotkania z reżyserami, pisarzami i naukowcami, promocje książek. Podczas festiwalu odbędą się spotkania, m.in. z Yvesem Gauthierem - pisarzem, podróżnikiem, tłumaczem, autorem biografii artysty "Włodzimierz Wysocki. Krzyk w rosyjskim niebie". O swoich pracach opowie też fotografik Zafer Galibov, autorem niezwykłych portretów scenicznych Włodzimierza Wysockiego.
Inauguracja imprezy będzie połączona z wernisażem wystawy "Zafer Galibov: Włodzimierz Wysocki w Sofii". W poniedziałek festiwal zakończy wmurowanie na jednej z ulic miasta medalu "VladVysotskij", autorstwa łotewskiego rzeźbiarza Janisa Strupulisa.
Zobacz serwis specjalny: PIEŚNI NIEPOKORNYCH>>>
***
Włodzimierz Siemionowicz Wysocki (1938-1980) - rosyjski pieśniarz, aktor i poeta - miał zostać inżynierem, ale rzucił studia techniczne dla teatru. Karierę zaczynał na początku lat 60. w Teatrze Puszkina w Moskwie, później przez wiele lat był związany z Teatrem na Tagance. Zagrał też w kilku filmach. Był trzykrotnie żonaty - ostatnią jego żoną była francuska aktorka Marina Vlady.
Swoje pieśni początkowo tworzył pod wpływem Bułata Okudżawy, później znalazł własny styl. Śpiewał charakterystycznym zachrypniętym głosem. Mimo popularności władze ZSRR nigdy nie uznały go za wielkiego artystę, sławą cieszył się we Francji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.


Wysocki zmarł 25 lipca 1980 roku na zawał serca w wyniku przedawkowania środków pobudzających. Pochowano go na Cmentarzu Wagankowskim w Moskwie, na pogrzebie były tłumy, jego grób do dziś tonie w kwiatach.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej