X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Były wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach skazany za łapówkarstwo

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 19:05
Sąd orzekł karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu, grzywnę i zakaz wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego przez trzy lata za żądanie i przyjmowanie łapówki od studentów.
Były wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach skazany za łapówkarstwo
Foto: Alegri/Wikimedia Commons/CC

Wyrok zapadł bez procesu - Tadeusz H. przyznał się w śledztwie i przed sądem do zarzucanych mu czynów, przystał na warunki prokuratury i wyraził zgodę na dobrowolne poddanie się karze.

Jak wynikało z aktu oskarżenia, 65-latek, który wykładał na uczelni ekonomię, żądał i przyjmował od swoich studentów pieniądze m.in. za zaliczenie prac licencjackich, udzielenie pomocy przy ich pisaniu, zaliczenie seminariów, ćwiczeń i egzaminów. Studenci jednego z roczników złożyli się na zakup drukarki, za pomocą której wykładowca miał przygotowywać materiały na zajęcia.

Śledczy ustalili, iż w ciągu niespełna roku H. przyjął pieniądze kilkanaście razy - w sumie 4 tys. 280 zł. Studenci wpłacali pieniądze na konto wykładowcy lub przykazywali je bezpośrednio mężczyźnie.

Wobec H. kielecki sąd rejonowy orzekł karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, 4 tys. zł grzywny, przepadek przyjętych korzyści majątkowych i zakaz wykonywania zawodu wykładowcy akademickiego przez trzy lata.

Mężczyzna wyjaśniał przed sądem, że do przyjmowania pieniędzy zmusiła go trudna sytuacja finansowa. Podkreślał, że sprawa jest dla niego upokarzająca i jest mu bardzo przykro, że tak się stało na koniec jego kariery zawodowej, ale był bez wyjścia.

Jak uzasadniała sędzia Magdalena Klecz-Tomaszewska, trudna sytuacja ekonomiczna oskarżonego - jeżeli rzeczywiście miała miejsce - w żaden sposób nie może tłumaczyć i usprawiedliwiać jego zachowania, które nie było incydentalne. Jak dodała, były wykładowca podejmował je w stosunku do młodych osób, wobec których powinien prezentować nienagnane wzorce zachowania.

- Stopień społecznej szkodliwości czynu został oceniony jako niezwykle wysoki. Swoim zachowaniem oskarżony naruszył szereg istotnych dóbr prawnych - przed wszystkim prawidłowość funkcjonowania instytucji publicznej, bezinteresowność osób pełniących funkcję publiczną i zaufanie publiczne do rzetelnego wykonywania obowiązków przez takie osoby - mówiła sędzia.

Wyrok jest nieprawomocny.

O możliwych nieprawidłowościach w pracy wykładowcy zawiadomił prokuraturę w 2013 r. rektor kieleckiego uniwersytetu. Podczas śledztwa prokuratura zawiesiła H. w wykonywaniu zawodu nauczyciela akademickiego, a władze uczelni rozwiązały z nim umowę o pracę.

PAP/iz

Czytaj także

Kielce: potrącił śmiertelnie dwie kobiety. Wyrok: 10 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 15:19
- Piesze nie miały żadnych szans, by podjąć jakiekolwiek manewry obronne. Znajdowały się na chodniku i zginęły natychmiast. (...) Oskarżony musi być wyeliminowany z ruchu drogowego na zawsze - powiedział sędzia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Testowali szczepionki na bezdomnych. Dziewięć osób skazanych

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 22:00
Dziewięcioro lekarzy i pielęgniarek z grudziądzkiej przychodni zostało oskarżonych o to, że testowali na bezdomnych szczepionki przeciw ptasiej grypie H5N1 okłamując ich, że chodzi o badania dotyczące zwykłej grypy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicze morderstwo małżeństwa z Milanówka. Jest wyrok sądu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 20:37
Piotr B. został skazany na 15 lat więzienia. Mężczyzna został oskarżony o podżeganie do zabójstw Elżbiety i Wiesława Drzewińskich oraz ich synów. Małżeństwo było właścicielami willi Chimera w Milanówku.
rozwiń zwiń