X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Powstanie Warszawskie" otworzyło festiwal filmów z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 12:05
Pokaz filmu "Powstanie Warszawskie” otworzył w środę w Waszyngtonie festiwal filmów z Unii Europejskiej. Amerykanie obejrzeli specjalną, przygotowaną na potrzeby zagranicznego widza wersje filmu, którego obraz w całości zmontowano ze zdjęć pochodzących z powstańczych kronik z 1944 roku.
Kadr z filmu Powstanie Warszawskie
Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie"Foto: mat.prasowe

"Powstanie Warszawskie” w reżyserii Jana Komasy to dokument w całości zmontowany z pokolorowanych i udźwiękowionych materiałów archiwalnych - kronik nakręconych w walczącej stolicy przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej. Dzięki połączeniu w jeden spójny ciąg archiwalnych fragmentów stworzono fabularną historię dwóch głównych bohaterów filmu, braci-operatorów, dokumentujących przebieg powstania.
Na potrzeby zagranicznego widza i z myślą o amerykańskich festiwalach filmowych powstała specjalna wersja filmu pod tytułem "Warsaw Uprising". Do współpracy przy jej przygotowaniu zaproszony został reżyser Władysław Pasikowski. Do oryginalnego scenariusza dołączono postać amerykańskiego dziennikarza, któremu dwójka głównych bohaterów tłumaczy to, co dzieje się w Warszawie.

Muzeum Powstania Warszawskiego/Youtube.pl

"Byłem bardzo wzruszony, kiedy przyszedłem i zobaczyłem ogłoszenie w kinie: Bilety na film Powstanie Warszawskie wyprzedane" - mówi producent filmu i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, który otworzył uroczysty pokaz filmu, a po projekcji odpowiadał na pytania widzów. Producent przyznał, że bardzo się obawiał, iż dla amerykańskiej widowni film ma zbyt odległy kod kulturowy i filmowy i może okazać się za trudny. Ale jego obawy się nie sprawdziły, ponieważ zagraniczna publiczność zrozumiała ten film.

Ja Ołdakowski ujawnił, że podczas jego pobytu w USA spotka się z dwójką bohaterów filmu, małżeństwem Biegów. Są oni parą, która pobrała się podczas powstania, co zarejestrowała kamera jednego z powstańczych operatorów. Po powstaniu oboje trafili do obozu w Niemczech i nie wrócili już do Polski. Obecnie mieszkają w USA.
Środowy pokaz polskiego obrazu otworzył 27. edycję festiwalu filmów z Unii organizowanego przez Amerykański Instytut Filmowy AFI. W trakcie przeglądu zaprezentowanych zostanie ponad 50 filmów, w tym polski "Miasto 44",  również w reżyserii Jana Komasy, oraz "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.

kz, PAP

Czytaj także

Scorsese odkrywa przed Amerykanami perły polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 16:51
- Wspaniałe, imponujące, ludzkie, intymne i głębokie filmy, które były integralną częścią tego, co - patrząc wstecz - wydaje się coraz bardziej być złotym wiekiem międzynarodowego kina. Dlatego to tak wielki zaszczyt i radość móc przedstawić amerykańskim odbiorcom Masterpieces of Polish Cinema - mówił o polskim kinie Martin Scorsese.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziewczyna z szafy" Bodo Koxa wygrała festiwal w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 13:51
Debiut kinowy niezależnego filmowca pokonał w Wiecznym Mieście na zakończonym w niedzielę XIII Festiwal Kina Niezależnego filmy z USA, Filipin, Szwajcarii, Niemiec i Izraela i okazał się najlepszym filmem zagranicznym
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Ida" Pawła Pawlikowskiego polskim kandydatem do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 19:31
Taką decyzję podjęła jednogłośnie Komisja Oscarowa powołana przez minister kultury Małgorzatę Omilanowską.
rozwiń zwiń