X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Fundacja Billa Gatesa przekaże 6 milionów dolarów na walkę z ebolą

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 17:53
Prawie sześć milionów dolarów na eksperymentalne metody walki z ebolą. Taką pomoc zagrożonym mieszkańcom zachodniej Afryki oferuje Fundacja Billa i Melindy Gatesów.
Audio
  • Fundacja Gatesów wspomaga walkę z ebolą. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Naukowcy i lekarze walczący z epidemią eboli w zachodniej Afryce zyskali potężnego sprzymierzeńca
Naukowcy i lekarze walczący z epidemią eboli w zachodniej Afryce zyskali potężnego sprzymierzeńcaFoto: PAP/EPA/Mike DuBose / United Methodist N

Czytaj więcej na temat epidemii eboli >>>

Fundusze mają być przeznaczone na badania krwi tych, którzy przeżyli chorobę. Już wcześniej naukowcy dowodzili, że osoby, które zachorowały, ale wyzdrowiały są odporne na wirusy eboli. Wspomagane przez Fundację Gatesów prywatne firmy mają teraz sprawdzić, czy osocze krwi tych ludzi pomoże zakażonym. W osoczu mogą bowiem znajdować się przeciwciała zwalczające ebolę.

- Ebola przypomina nam, że musimy wzmacniać systemy służby zdrowia i inwestować w badania i rozwój - mówił wcześniej założyciel Fundacji, były szef Microsoftu, Bill Gates.

Podobne testy z krwią ludzi, którzy przeżyli infekcję, prowadzą naukowcy wspierani przez Unię Europejską. W grudniu mają eksperymentalnie podać taką krew lub osocze chorym w Gwinei.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Ponad pięć tysięcy zgonów

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba ofiar śmiertelnych eboli w trzech krajach najbardziej dotkniętych epidemią w Afryce Zachodniej, czyli Gwinei, Liberii i Sierra Leone przekroczyła pięć tysięcy.

Gorączkę krwotoczną ebola wywołuje wirus ebola należący do rodziny Filoviridae - jednoniciowych wirusów RNA. Jego rezerwuarem są prawdopodobnie owocożerne nietoperze, często spożywane w krajach Afryki (w Polsce nie występują). Zarazić się wirusem od człowieka można poprzez kontakt z wydzielinami osoby chorej, zwłaszcza krwią.

Objawy rozpoczynają się po okresie trwającym nawet 21 dni i początkowo przypominają grypę. Zarażony odczuwa bóle mięśni, dreszcze, ma wysoką gorączkę. Później pojawiają się wymioty, bóle klatki piersiowej i wysypka. Chory słabnie, następują obfite krwawienia wewnętrzne, z jam ciała, a nawet poprzez pory skóry. Umiera od 50 do 90 proc. chorych. Jeśli chory przeżył dwa tygodnie od wystąpienia gorączki, ma szansę wyzdrowieć.

Wirus ebola jest stosunkowo mało odporny - niszczy go na przykład promieniowanie UV (także światło słoneczne), temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza, a także powszechnie dostępne chemiczne środki do dezynfekcji. Przestrzeganie zasad higieny dobrze chroni przed wirusem.

'' mr

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-11-19 21:32 Zgłoś
Pieniądze będą przeznaczone na badanie krwi tych, którzy przeżyli... Czy to nie jest traktowanie ludzi tak, jakby byli królikami doświadczalnymi? Zważywszy, że ten wirus został wyprodukowany w laboratoriach, to można się zastanawiać, jak zostaną wykorzystane wyniki tych badań... może do udoskonalenia eboli? Firmom oferującym wyjątkowo korzystnie działające w leczeniu eboli preparaty takie, jak olejki i srebro koloidalne już FDA zagroziła aresztowaniami I postępowaniami karnymi. - Tu nie chodzi o zdrowie, tylko o depopulację a przy okazji super biznes

Czytaj także

Demokratyczna Republika Konga: koniec epidemii eboli

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 19:01
Władze w Kinszasie ogłosiły oficjalnie, że tamtejsza epidemia gorączki krwotocznej została zażegnana. W tym roku pochłonęła ona 49 ofiar. Udało się wyleczyć 17 chorych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chory na ebolę lekarz zmarł w szpitalu w Stanach Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 15:51
Z wielkim żalem informujemy, że dr Martin Salia, trzeci pacjent, którego leczyliśmy na ebolę, zmarł z powodu bardzo zaawansowanych objawów choroby. Mimo heroicznych wysiłków choroba była zbyt zaawansowana, by go uratować - napisały w oświadczeniu władze szpitala w Omaha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: pielęgniarka wyleczona z eboli żąda odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 15:36
Teresa Romero domaga się od wydziału zdrowia Wspólnoty Madrytu 150 tys. euro odszkodowania za to, że "nadszarpnięto jej honor".
rozwiń zwiń