Zabójstwo księdza Popiełuszki. IPN opublikował dokumenty ze śledztwa

2014-10-15, 20:53

Zabójstwo księdza Popiełuszki. IPN opublikował dokumenty ze śledztwa
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Nieupubliczniane dotąd dokumenty ze śledztwa w sprawie zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki opublikował Instytut Pamięci Narodowej.

Posłuchaj

Jakub Gołębiewski o dokumentach w sprawie zabójstwa ks. Popiełuszki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Tom "Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki 1984" zawiera 198 dokumentów, które w większości pochodzą z akt kontrolnych śledztwa Prokuratury Wojewódzkiej w Toruniu w sprawie uprowadzenia i zabójstwa kapelana "Solidarności". Tom ukazał się na kilka dni przed 3. rocznicą zabójstwa duchownego, która przypada 19 października.

Jakub Gołębiewski, który opracował zbiór wyjaśniał na antenie PR24, że w wśród opublikowanych materiałów są protokoły przesłuchań oskarżonych w procesie toruńskim. Dokument zawierają zeznania Grzegorza Piotrowskiego, Waldemara Chmielewskiego, Leszka Pękali, Adama Pietruszki oraz zeznania świadków: pracowników Departamentu IV MSW, osób, które widziały wydarzenia z 19 października, znajomych księdza Jerzego.

Czytaj więcej o ks. Jerzym Popiełuszce >>>

W tomie zamieszczono również dokumenty z akt w sprawie karnej przeciwko sprawcom porwania i zabójstwa księdza Popiełuszki, notatki służbowe funkcjonariuszy MSW oraz wybrane pisma procesowe, które pozwalają na odtworzenie przebiegu śledztwa.

Czytaj też<<<Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko patronem NSZZ "Solidarność">>>

Opublikowane materiały można przeglądać też w wersji elektronicznej na stronie portalu edukacyjnego IPN pamiec.pl.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności. Uprowadzony w Górsku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłan był torturowany, skrępowany i wożony w bagażniku samochodu, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 roku. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, od dawna są już na wolności; ich przełożonych uniewinniono.
Pogrzeb duchownego zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu. Ks. Popiełuszko - beatyfikowany w 2010 r. - został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Sejm oddał hołd kapelanowi Solidarności

10 października Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jak podkreślono, duchowny "zginął z rąk oprawców z SB, ponieważ msze święte za ojczyznę odprawiane w sanktuarium żoliborskim w Warszawie były oazą wolności i niezależności w czasach, kiedy władza komunistyczna zdecydowała się na brutalną, siłową konfrontację z narodem".

- Po porwaniu 19 października 1984 r. i męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszko stał się symbolem walki Polaków o godność, bohaterem dążeń narodu do wolności - czytamy w uchwale.

>>> Kościół rozpoczyna proces kanonizacyjny księdza Jerzego Popiełuszki >>>

- Ks. Jerzy Popiełuszko bronił praw osób represjonowanych, występował w imieniu więźniów politycznych, uczestniczył w procesach prześladowanych działaczy Solidarności oraz osób zaangażowanych w pomoc charytatywną dla rodzin internowanych i wypuszczonych z więzień - przypomniano. - Jego bezkompromisowa, odważna postawa była nie do zaakceptowania dla władzy, która po wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji NSZZ Solidarność za wszelką cenę chciała zdusić opór Polaków i nadzieję na wolność - podkreślono.

Posłowie wyrazili w niej także nadzieję, że nigdy więcej w naszej ojczyźnie nie będzie dochodziło do podobnych zbrodni.

IAR/PAP/aj

Polecane

Wróć do strony głównej