X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Całkowite zaćmienie Księżyca. Kiedy można je zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 10:39
Rozpoczęło się drugie w tym roku zaćmienie Księżyca i będzie to zaćmienie całkowite. Srebrny Glob staje się brunatno-czerwony. Europejczycy będą jednak musieli oglądać to zjawisko przez internetowe teleskopy.
Audio
  • Całkowite zaćmienie Księżyca - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Zaćmienie Księżyca w grudniu 2010 roku
Zaćmienie Księżyca w grudniu 2010 rokuFoto: Jiyang Chen /CC 3.0/Wikimedia Commons

Gołym okiem zaćmienie zobaczą mieszkańcy Ameryk i Azji. Nad Europą i Afryką takiego widoku nie będzie. Zaćmienie ma miejsce, gdy Srebrny Glob wchodzi w cień Ziemi. Potem nasza planeta zajmuje pozycję na linii Księżyc-Słońce i przysłania całkowicie promienie słoneczne. Wtedy tarcza Księżyca staje się pomarańczowa lub ciemnoczerwona.
Całkowite zaćmienie rozpocznie się o 12.25 czasu warszawskiego. Będzie je można zobaczyć na stronach internetowego teleskopu Slooh. Poprzednie takie zjawisko miało miejsce pół roku temu, a następne zobaczymy w kwietniu przyszłego roku.

Całkowite zaćmienie Księżyca może trwać maksymalnie godzinę i 47 minut. Średnio na trzy zaćmienia Słońca przypadają dwa zaćmienia Księżyca. W ciągu roku zaćmienie Słońca możemy obserwować co najmniej dwukrotnie, a w sprzyjających warunkach nawet pięciokrotnie. Tymczasem do zaćmienia Księżyca dochodzi najwyżej trzy razy, a może też nie zdarzyć się ani jedno.

Niestety całkowite zaćmienie Księżyca rzadko możemy obserwować w Polsce. W grudniu 2010 roku było widać początek tego zjawiska, po czym Księżyc zaszedł. Z kolei w czerwcu 2011 roku początek zaćmienia miał miejsce jeszcze przed wschodem Księżyca. Następne całkowite zaćmienie Księżyca zobaczymy w Polsce 28 września 2015 roku.

 

IAR, Wikipedia, bk

Czytaj także

Jan Heweliusz – książę astronomii z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 06:03
Mniej znany od Kopernika, ale nie mniej zasłużony dla rozwoju astronomii: gdański astronom Jan Heweliusz jest twórcą naukowej wiedzy o Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Księżyc ma kształt cytryny?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 15:30
Zdaniem amerykańskich naukowców wiadomo już, dlaczego Księżyc nie jest kulą, tylko jest spłaszczony. Przyczyn nieregularnego kształtu naszego naturalnego satelity upatrują w odległej przeszłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl na niebie. Zobacz "księżyc żniwiarzy"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 15:11
Tak nazywa się pełnia, która zdarza się najbliżej jesiennego zrównania dnia z nocą. Dawniej światło pełnej tarczy Księżyca pomagało rolnikom w końcówce zbiorów. Dlatego nazwano go "księżycem żniwiarzy".
rozwiń zwiń