X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W poszukiwaniu ofiar komunistycznych represji ruszą prace na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 16:58
Na początku września rozpoczyna się 3 etap prac w Kwaterze "Ł" - informuje prezes Instytutu pamięci Narodowej, doktor Łukasz Kamiński.
Audio
  • Na początku września rusza 3 etap prac na Kwaterze "Ł". Prezes IPN Łukasz Kamiński (IAR)
  • Na początku września rusza 3 etap prac na Kwaterze "Ł". Prezes IPN Łukasz Kamiński (IAR)
Kwatera Na Łączce Cmentarza Wojskowego w Warszawie
Kwatera "Na Łączce" Cmentarza Wojskowego w WarszawieFoto: Wikipedia/Zlisiecki

Kwatera na Łączce Wojskowego Cmentarza na Powązkach - to miejsce, gdzie w latach 1948-1956 komuniści pogrzebali w bezimiennych mogiłach kilkuset zmarłych i zamordowanych w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

Podczas dwóch etapach prac udało odnaleźć się szczątki około 200 osób.
W pracach, które ruszą w najbliższych tygodniach będą uczestniczyć prokuratorzy pionu śledczego Instytutu. - W ramach prowadzonego śledztwa prokurator podejmie czynności, których celem będzie wydobycie tych szczątków, a z drugiej strony bardzo precyzyjne wskazanie granic pochówków więziennych - tłumaczy Łukasz Kamiński.

Dostęp do szczątków części bezimiennych ofiar komunistycznych represji jest utrudniony. W PRL grzebano bowiem na tym miejscu różnych wojskowych oficjeli. IPN twierdzi, że bez zmiany prawa nie będzie możliwe przeniesienie tych nagrobków w inne miejsce.

Chodzi o dwie ustawy: z marca 1933 roku o grobach i cmentarzach wojennych oraz ze stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych. - W tej chwili trwają prace nad tym, w jaki sposób należałoby to zmienić. chodzi o zmianę definicji grobu wojennego, poza tym na czyj wniosek zarządzić ekshumację - tłumaczyła niedawno wiceprezes IPN Agnieszka Rudzińska.

Jak wyjaśnia prezes Instytutu w tej chwili prawnicy pracują nad odpowiednimi zmianami. Jak mówi, nowe przepisy dotyczą nie tylko kwatery "Ł" na Powązkach. - Z podobną sytuacją mamy do czynienia na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie, gdzie również doszło do ponownych pochówków  na terenie kwatery więziennej - mówi Łukasz Kamiński.

Prezes IPN wyjaśnia, że wrześniowe prace w Kwaterze "Ł" mogą potrwać około 2 tygodni, ale czas poszukiwań jest uzależniony od liczby odnalezionych osób i komplikacji przy ich ekshumacjach. Według szacunków ekspertów Instytutu, na badanym obszarze może być pogrzebanych około 90 ofiar komunistycznych oprawców.
W Kwaterze "Ł" na Powązkach, grzebani byli żołnierze Armii Krajowej oraz działacze antykomunistycznego podziemia. Wśród poszukiwanych jest między innymi generał Emil August Fieldorf "Nil" i rotmistrz Witold Pilecki.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

IAR/asop

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Czytaj także

Zidentyfikowano kolejne ofiary komunistycznego reżimu. Rodziny: nie myśleliśmy, że dożyjemy takiej chwili

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 21:18
W czwartek IPN podał nazwiska dziewięciu kolejnych ofiar reżimu komunistycznego wydobytych z kwatery "Ł" na Powązkach. Rodziny nie kryły wzruszenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom? Instytut Pamięci Narodowej coraz bliżej grobu "Inki"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 15:46
IPN prawdopodobnie odnalazł miejsce spoczynku legendarnej łączniczki majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Danutę Siedzikównę zakatowali komunistyczni oprawcy i wraz z podporucznikiem Feliksem Selmanowiczem ''Zagończykiem" pogrzebali w bezimiennej mogile.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makabryczne odkrycie na warszawskim Służewie. IPN: to ofiary komunistów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 14:48
Szczątki kilku osób, prawdopodobnie zamordowanych przez komunistów, odnaleźli eksperci IPN na warszawskim cmentarzu przy Wałbrzyskiej.
rozwiń zwiń