X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

23 sierpnia - Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Podziel się symbolicznym znakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 08:43
Europejska Sieci Pamięć i Solidarność kontynuuje rozpoczętą w zeszłym roku akcję, której celem jest utrwalenie w świadomości Europejczyków daty 23 sierpnia jako symbolu pamięci o ofiarach reżimów totalitarnych XX wieku – brunatnego i czerwonego.
23 sierpnia - Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Podziel się symbolicznym znakiem
Foto: enrs.eu, materiały prasowe

Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest zaprojektowany specjalnie na tę okazję znaczek „Remember. August 23”. Każdy, kto chciałby go otrzymać, może złożyć zamówienie lub pobrać jego elektroniczną wersję na stronie internetowej www.enrs.eu/august23.

Organizatorzy akcji zachęcają do udostępniania i dzielenia się tym symbolicznym znakiem pamięci. Uroczyste obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu odbędą się w tym roku na Łotwie.

Przejmujący dokument zbrodni

Znaczek z czarną wstążką umieszczony został na tle dziesięciu różnych fotografii przedstawiających portrety identyfikacyjne więźniów obozów koncentracyjnych, obozów zagłady, sowieckich gułagów oraz stalinowskich więzień. Całość tworzy symboliczny, wyrazisty i przejmujący wizualny dokument zbrodni.

Materiały
Fot. enrs.eu, materiały prasowe

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu został proklamowany przez Parlament Europejski 23 września 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a także zakorzenienie demokracji oraz wzmocnienie pokoju i stabilizacji w Europie. Uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 w Warszawie, pod patronatem polskiej Prezydencji.

Europejczycy muszą pamiętać

Podpisano wówczas "Deklarację Warszawską", której Sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do badania i gromadzenia dokumentacji związanej ze zbrodniami popełnionymi przez te reżimy. W kolejnych latach uroczystości odbywały się na Węgrzech i Litwie.  W tym roku Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu obchodzony jest w Rydze.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Austrii, Czech i Łotwy.

II wojna światowa: serwis portalu PolskieRadio.pl >>>

enrs.eu, kh

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-08-24 10:26 Zgłoś
Ja się takim znakiem nie będę dzielił. Nie jestem "Europejczykiem", jestem Polakiem. Słowo "august" nic dla mnie nie znaczy. ("Abonamentu" radiowo telewizyjnego nie płacę, powód już znacie.)

Czytaj także

Polski stalinizm - kalka sowieckiego terroru

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 09:00
W sferze politycznej stalinizm był właściwie powieleniem sowieckiego systemu – systemu terroru opartego na kontroli wszelkich dziedzin życia przez partię komunistyczną. W sferze ekonomicznej oznaczał przymusową kolektywizację i przejście do gospodarki wojennej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolna Europa i stalinizm

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 14:15
W okresie, gdy stalinizm w Polsce osiągnął apogeum, RWE nadawało znacznie więcej informacji o Polsce, niż Sekcja Polska BBC, czy "Głos Ameryki”. Poza typowymi programami informacyjnymi, emitowano audycje skierowane do konkretnych grup społecznych – do młodzieży, kobiet, osób mieszkających na wsi, czy robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stalinizm w masce inkwizycji. "Ciemności kryją ziemię" Andrzejewskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 00:02
Powieść tę, uznawaną za jedno z najlepszych dzieł Jerzego Andrzejewskiego, odczytuje się jako przejmującą próbę rozliczenia systemu. W sobotni wieczór zapraszamy na radiową adaptację "Ciemności...".
rozwiń zwiń