X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Superksiężyc rozświetlił nocne niebo. Zobacz zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 09:38
W nocy z niedzieli na poniedziałek mogliśmy obserwować bajkową wręcz pełnię Księżyca.
Superksiężyc nad Nowym Jorkiem
Superksiężyc nad Nowym Jorkiem Foto: EPA/PETER FOLEY

Zjawisko nazywane Superksiężycem można obserwować stosunkowo często, bo raz na 13 miesięcy i 18 dni, ale ze względu na pogodę, nie zawsze można w pełni cieszyć się urodą ogromnego Księżyca.

Księżyc w pełni minionej nocy wydawał się nawet o 30 procent jaśniejszy niż zwykle i o 14 procent większy. Pozornie oczywiście. Takie wrażenie powoduje wejście Księżyca w perygeum, czyli w punkt na orbicie najbliższy Ziemi. Nazwa „Superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum.

Superksiężyc jest zjawiskiem uwielbianym przez miłośników fotografii, ponieważ nadaje on krajobrazowi bajkową atmosferę.

 

Superksiężyc
Superksiężyc nad Brandenburgią w Niemczech/fot. EPA/PATRICK PLEUL

Najbliższe dni przynoszą obserwatorom nieba także kilka innych atrakcji. Coraz więcej na niebie jest Perseidów, czyli pozostawionych przez kometę małych okruchów skalnych, które z prędkością około 60 kilometrów na sekundę wchodzą w atmosferę. Obserwowane z ziemi kojarzą się z rojem spadających gwiazd.

Szczyt aktywności Perseidów przypada w nocy z wtorku na środę. W najbliższych dniach, późnym wieczorem będzie też można zobaczyć gołym okiem przelatującą nad Polską Międzynarodową Stację Kosmiczną. Prawdopodobnie jej obserwację może jednak utrudnić brzydka pogoda.

IAR, Wikipedia, Guardian, bk

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-08-11 16:07 Zgłoś
Kaśka tańczy z Lolkiem, księżyc świeci w oknie, robi do niej oko, hej księżycu blady, jej nie weźmiesz na to, zjeżdżaj stąd fajtłapo.

Czytaj także

Spoglądaj w niebo! W 2014 roku niezwykłe zjawiska astronomiczne

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 14:55
Pierwsze niezwykłe zjawiska astronomiczne będzie można zaobserwować już za kilka tygodni. Pod koniec stycznia Księżyc zbliży się bardzo do Ziemi, dzięki czemu zobaczymy go jeszcze większego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobry czas na wypatrywanie zórz polarnych

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 10:39
W Polsce, do obserwacji tego zjawiska, potrzebne jest naprawdę ciemne niebo, szczególnie w północnej części horyzontu. Trzeba więc wyjechać z miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakularne, całkowite zaćmienie Księżyca [foto, wideo]

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 13:08
Widać je było doskonale w obu Amerykach. W Europie nie, ale można je było obejrzeć na żywo na internetowym portalu NASA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Księżyc ma kształt cytryny?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 15:30
Zdaniem amerykańskich naukowców wiadomo już, dlaczego Księżyc nie jest kulą, tylko jest spłaszczony. Przyczyn nieregularnego kształtu naszego naturalnego satelity upatrują w odległej przeszłości.
rozwiń zwiń