X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

NASA wystrzeliła satelitę, który zbada jak oddycha Ziemia

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 12:46
Satelita OCO-2 (Orbiting Carbon Observatory-2) został wystrzelony z użyciem rakiety Delta II z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii. Ma być umieszczony na okołobiegunowej orbicie na wysokości 705 kilometrów.
Audio
  • Orbitalne Obserwatorium Węglowe -2 po starcie - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Orbitalne Obserwatorium Węglowe-2 czeka na start
Orbitalne Obserwatorium Węglowe-2 czeka na startFoto: PAP/EPA

Orbitalne Obserwatorium Węglowe-2 zmierzy stężenie dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Dostarczy on szczegółowych danych pozwalających na analizę zmian klimatycznych.

Start początkowo planowany na wtorek został odroczony z powodu problemów technicznych z systemem odprowadzania wody.

<<<Miał sprawdzić, jak oddycha Ziemia. Uległ awarii>>>

W czasie trwania przynajmniej dwuletniej misji OCO-2 będzie dostarczał najpełniejszych danych dotyczących emisji dwutlenku węgla oraz obszarów pochłaniających go na powierzchni całego globu, takich jak oceany i lasy. Pomiary stężenia CO2 wykonywane przez satelitę OCO-2 będą łączone z danymi pochodzącymi ze stacji naziemnych, samolotów oraz innych satelitów.

- Ludzie produkują dwutlenek węgla, głównie przez spalanie paliw kopalnych. Część pochłaniają oceany i ziemia, ale nie wiemy dokładnie, gdzie - tłumaczy członkini projektu, Annmarie Eldering.

Znaczenie dla równowagi energetycznej

- Dwutlenek węgla w atmosferze ma zasadnicze znaczenie dla równowagi energetycznej naszej planety i jest głównym czynnikiem umożliwiającym wyjaśnienie, jak zmienia się klimat na Ziemi - powiedział w czasie konferencji prasowej w pierwszych dniach czerwca Michael Freilich, dyrektor wydziału NASA ds. nauki o Ziemi.

Na pokładzie satelity działać będą trzy spektrometry wysokiej rozdzielczości, z których każdy jest przeznaczony dla różnych długości fali absorbowanych przez cząsteczki dwutlenku węgla i tlenu zawarte w atmosferze. Im więcej dwutlenku węgla będzie w atmosferze, tym więcej światła zarejestrują spektrometry.

To drugi taki satelita

Obecnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wynosi około 400 części na milion. To najwyższy poziom od co najmniej 800 tysięcy lat. Za część tak wysokiego stężenie odpowiada działalność człowieka, która dostarcza do atmosfery prawie 40 miliardów ton dwutlenku węgla rocznie.

Mniej niż połowa z tej ilości pozostaje w atmosferze, a reszta jest absorbowana przez oceany. Jednak rozmieszczenie obszarów absorbujących dwutlenek węgla nie jest dobrze poznane.

Orbitalne Obserwatorium Węglowe-2 to drugi taki satelita. Misja pierwszego zakończyła się awarią niedługo po starcie pięć lat temu.

IAR,PAP,kh

''

Czytaj także

Satelita Iris będzie badał Słońce i przewidywał kosmiczną pogodę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 16:37
Został on wystrzelony przez amerykańskich ekspertów z NASA - i już działa. Był to niecodzienny start. Zamiast tradycyjnej platformy na Ziemi, inżynierowie NASA wykorzystali samolot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Statek kosmiczny Cygnus wystartował. Mrówki lecą w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 20:59
Z bazy kosmicznej Wallopsa w stanie Virginia (USA) wystartowała w czwartek rakieta Antares, która wyniosła na orbitę prywatny statek kosmiczny Cygnus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy krytycznie oceniają plany NASA. 'Trzeba wysłać człowieka na Marsa"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 10:07
Zdaniem specjalistów z National Research Council kontynuowanie obecnego programu NASA, przewidującego opracowanie statku kosmicznego zdolnego do lotów poza orbitę okołoziemską, przy równoczesnym eksploatowaniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do połowy lat 20. jest bezcelowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miał sprawdzić, jak oddycha Ziemia. Uległ awarii

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 13:15
Nowy amerykański satelita miał monitorować dwutlenek węgla w ziemskiej atmosferze, ale w ostatnim momencie NASA odwołała misję Orbitalnego Obserwatorium Węglowego-2. Satelita miał być umieszczony na orbicie okołoziemskiej.
rozwiń zwiń