Afera taśmowa. Kto i dlaczego nagrał polityków?

2014-06-23, 12:43

Afera taśmowa. Kto i dlaczego nagrał polityków?
Redakcja "Wprost" w Warszawie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z policją stworzyła specjalną grupę, która wyjaśnia sprawę nielegalnych nagrań polityków i szefa Narodowego Banku Polskiego i biznesmenów.

Posłuchaj

Maciej Karczyński, rzecznik ABW: sytuacja wymaga współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

ABW, która specjalizuje się w ochronie kontrwywiadowczej, bada m.in. wątki udziału obcych służb w procederze podsłuchiwania, a CBŚ skupia się na sprawdzaniu, czy za nagraniami mogą stać zorganizowane grupy przestępcze.

Śledztwo w sprawie nielegalnych nagrań prowadzi prokuratura na warszawskiej Pradze. Jak dotąd dwa zarzuty w tej sprawie postawiono pracownikowi jednej z restauracji, gdzie był założony podsłuch.

W ABW i prokuraturze weryfikowane jest kilka hipotez dotyczących tego, kto stoi za organizacją serii podsłuchów najważniejszych ludzi w państwie.

Pierwsza z nich dotyczy udziału wschodnich służb, kolejna mówi o współdziałających ze sobą pracownikach z trzech elitarnych restauracji, którzy mieli nagrywać swoich klientów. Mieliby oni rejestrować głównie rozmowy biznesmenów, które potem sprzedawali ich rynkowym konkurentom.

Według innej hipotezy nagrania mieliby zlecić biznesmeni, którym nie po drodze z rządem. Badana jest także hipoteza, według której w sprawę zamieszani mogą być odsunięci funkcjonariusze polskich służb i politycy pragnący doprowadzić do upadku rządu Donalda Tuska.

Rząd na podsłuchu. Serwis specjalny portalu Polskiego Radia >>>

"Wprost" nie ujawnia kto dostarcza redakcji nagrania polityków. Pojawiła się jedynie informacja o biznesmenie, którego nazwisko zna redaktor naczelny tygodnika Sylwester Latkowski. Poinformował o tym na Twitterze właściciel gazety Michał Lisiecki.

Wiadomo, że proceder trwał od dawna. Pierwsza rozmowa, która ujrzała światło dzienne miała miejsce w lipcu 2013 roku. To wtedy doszło do spotkania szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką.

Przed tygodniem "Wprost" opublikował pierwsze nagrania z podsłuchanych rozmów: szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką i jego współpracownikiem Sławomirem Cytryckim oraz b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza z b. ministrem transportu Sławomirem Nowakiem.

W poniedziałek "Wprost" ujawnił kolejne stenogramy - m.in. rozmów szefa MSZ Radosława Sikorskiego z b. ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz prezesa Orlenu Jacka Krawca z b. rzecznikiem rządu Pawłem Grasiem oraz ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim.

IAR/PAP, tvn24, to

Polecane

Wróć do strony głównej