Zmarła Małgorzata Braunek

2014-06-23, 15:11

Zmarła Małgorzata Braunek
Małgorzata Braunek. Foto: PAP/Stach Leszczyński

Artystka przegrała walkę z nowotworem, miała 67. Informacja o śmierci Małgorzaty Braunek pojawiła się na jej profilu w serwisie Facebook.

Posłuchaj

Andrzej Bukowiecki, krytyk filmowy i historyk kina, o Małgorzacie Braunek (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Aktorka zmagała się z wyjątkowo złośliwym rakiem od maja 2013 roku. Po trzech operacjach i sesjach chemioterapii nowotwór znów zaatakował. Bliscy Braunek nawiązali kontakt ze specjalistyczną kliniką w Niemczech. Następnie poprzez Facebook zwrócili się do przyjaciół i fanów artystki o wsparcie finansowe. W poniedziałek przed południem na profilu pojawiła się smutna wiadomość "Małgosia odeszła przed chwilą".

x-news.pl, Agencja TVN

Małgorzata Braunek (ur. 30 stycznia 1947 w Szamotułach) była aktorką teatralną i filmową. Ukończyła warszawskie liceum im. Jana Zamoyskiego oraz stołeczną Państwową Szkołę Teatralną. Była związana, między innymi, z Teatrem Narodowym w Warszawie i Teatrem Dramatycznym.

Kadr
Kadr z filmu "Potop". Fot. PAP/Henryk Rosiak

Zagrała w przeszło 20 filmach. Na dużym ekranie zadebiutowała już w czasie studiów, w filmie "Skok" Kazimierza Kutza z 1967 roku. Najbardziej znana jest z roli Oleńki Billewiczówny w "Potopie" Jerzego Hoffmanna (1974). W 1978 roku zagrała też Izabelę Łęcką w serialu telewizyjnym "Lalka", wyreżyserowanym przez Ryszarda Bera na podstawie powieści Bolesława Prusa.
Na przełomie lat 60. i 70. młodą aktorkę dostrzegł Andrzej Wajda. Braunek wystąpiła wówczas w dwóch jego filmach - "Polowaniu na muchy" na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego (1969), gdzie zagrała studentkę polonistyki - Irenę i w dramacie "Krajobraz po bitwie" (1970), zrealizowanym w oparciu o obozowe opowiadania Tadeusza Borowskiego.
W 2006 roku otrzymała Polską Nagrodę Filmową Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca za film "Tulipany" w reżyserii Jacka Borcucha. To opowieść o przyjaźni trzech 60-latków, którzy wreszcie znajdują czas, by przyjrzeć się swojemu życiu i zastanowić się, jak wykorzystać dany im jeszcze czas. U boku Braunek pojawili się m.in. Jan Nowicki i Andrzej Chyra.
W 2009 roku zagrała w serialu telewizyjnym "Dom nad rozlewiskiem" na podstawie powieści Małgorzaty Kalicińskiej. Produkcja zdobyła sympatię widzów i w kolejnych sezonach realizowano jej kontynuacje. W 2010 roku Braunek wystąpiła w przedstawieniu Krystiana Lupy "Persona. Ciało Simone" w stołecznym Teatrze Dramatycznym.

11 kwietnia 2014 roku została odznaczona przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Decyzją prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego została 22 kwietnia 2014 roku uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i społecznej oraz za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce".
Była buddystką, zwierzchnikiem Związku Buddyjskiego "Kanzeon". Wspierała ruch na rzecz praw człowieka w Chinach. Była także wegetarianką, angażowała się w akcje na rzecz praw zwierząt.

Aktorka była trzykrotnie zamężna: z Januszem Guttnerem , z Andrzejem Żuławskim i Andrzejem Krajewskim. Jest matką reżysera Xawerego Żuławskiego oraz Oriny Krajewskiej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, Wikipedia, Facebook, kk

Polecane

Wróć do strony głównej