X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Afera Amber Gold. Sędzia Milewski przeniesiony do Białegostoku

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 14:28
Sędzia Ryszard Milewski zostanie przeniesiony na teren działania Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Taki jest werdykt Sądu Najwyższego.
Sędziowie Sądu Najwyższego Jerzy Kuźniar (z lewej) i Edward Matwijów (z prawej) podczas rozprawy w sprawie dyscyplinarnej Ryszarda Milewskiego
Sędziowie Sądu Najwyższego Jerzy Kuźniar (z lewej) i Edward Matwijów (z prawej) podczas rozprawy w sprawie dyscyplinarnej Ryszarda Milewskiego Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zaostrzył on w ten sposób wcześniejszy werdykt Sądu Apelacyjnego. Sędzia Ryszard Milewski jest obwiniony o uchybienie godności sędziego w związku prowokacją dziennikarską przeprowadzoną przy okazji sprawy Amber Gold.

Sąd Najwyższy przenosząc sędziego Ryszarda Milewskiego na inne miejsce służbowe miał na uwadze, że pozostanie obwinionego w sądzie w Gdańsku nie sprzyja dobru wymiaru sprawiedliwości - tym SN tłumaczył w piątek zaostrzenie wyroku I instancji.
Jak podkreślił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia SN Wojciech Katner, kara z I instancji była rażąco łagodna. - Dyscyplinarne przeniesienie do innej apelacji to druga z kolei, po usunięciu z urzędu, najostrzejsza kara w katalogu - o niej już nie można mówić, że jest zbyt łagodna - dodał SN. Dlatego postanowiono ją zaostrzyć, przenosząc obwinionego poza apelację gdańską, do jednego z sądów apelacji białostockiej.
- O winie sędziego świadczyły już same wypowiedzi z jego rozmowy z osobą podającą się za urzędnika kancelarii premiera: "proszę się nie martwić", "już wyznaczamy termin", "cieszymy się, że ktoś nas wysłucha". Z tych fragmentów, które nie są kwestionowane, widać elementy podporządkowania się obwinionego oczekiwaniom rozmówców. A mógł przecież się zorientować, że rozmawia z urzędnikiem niskiej rangi. Poza tym, należało sprawdzić, z kim się rozmawia - mówił sędzia Katner uzasadniając zaostrzenie wyroku I instancji.
Jak podkreślił SN, prezes sądu przede wszystkim jest sędzią. - Należy od niego wymagać co najmniej tyle, co od sędziego. Prowokacji pochwalać nie należy, ale trzeba umieć się im przeciwstawiać - temu obwiniony nie podołał jako sędzia, ani jako prezes sądu. A gdyby mu się to udało - zyskałby uznanie - dodał sędzia Katner.
Milewski nie był obecny w piątek w sądzie. Rzecznik dyscyplinarny sędziów Marek Hibner poinformował dziennikarzy po wyroku, że orzeczenie oznacza, iż teraz to minister sprawiedliwości wyznaczy konkretny sąd okręgowy z okręgu apelacji białostockiej, do którego może trafić Milewski - o ile zdecyduje się pozostać w zawodzie. Mogą to być sądy okręgowe w: Białymstoku, Łomży, Olsztynie, Ostrołęce lub w Suwałkach.

Zbyt łagodna kara

SN rozpatrzył odwołania od orzeczenia Sąd Apelacyjnego w Warszawie, który w styczniu br. uznał Milewskiego za winnego przewinienia dyscyplinarnego. Wymierzono mu wtedy karę zakazu awansowania i podwyżek, zasiadania w kolegium sądu i sprawowania funkcji jego prezesa.

Obrońca sędziego wnosił, aby sąd uniewinnił sędziego lub zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania. Minister sprawiedliwości domagał się zaś wymierzenia najsurowszej możliwej kary dyscyplinarnej wobec sędziego - usunięcia z zawodu.
Według Sądu Administracyjnego obwiniony naruszył zasadę niezależności sądów oraz uchybił godności sędziego w rozmowie telefonicznej, jaką we wrześniu 2012 r. prowadził z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera. Był to Paweł M., który - jak twierdzi - dokonał "prowokacji dziennikarskiej".
Milewski, jako prezes sądu, miał wyrazić gotowość ustalenia dogodnego dla premiera terminu posiedzenia aresztowego w sprawie prezesa Amber Gold oraz wydelegowania sędziów gdańskich na spotkanie z premierem, by zapoznać go ze sprawami dotyczącymi szefa firmy.

PAP, IAR,  bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdańsk: Ponad 4 miliony z licytacji majątku Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 18:31
Udało się sprzedać trzy z pięciu wystawionych nieruchomości. Chętnych znalazły kamienica i apartament w Gdańsku i lokal użytkowy w Gdyni. Uzyskana kwota nieznacznie przekroczyła cenę wywoławczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia "od Amber Gold" ukarany przez sąd dyscyplinarny

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 17:43
Ryszard Milewski ostatecznie usunięty z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. To wynik ujawnienia przez media nagrania rozmowy telefonicznej, dotyczącej jednego z postępowań w sprawie Amber Gold.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Amber Gold. Nawet 8 lat więzienia za prowokację wobec sędziego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 13:42
W piątek zatrzymano ściganego listem gończym Pawła M., który w 2012 r. przeprowadził prowokację wobec ówczesnego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Amber Gold. Decyzja ws. Ryszarda Milewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 06:45
Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołania ministrów sprawiedliwości i obrony w sprawie dyscyplinarnej Ryszarda Milewskiego - byłego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, obwinionego o uchybienie godności sędziego w związku ze sprawą Amber Gold.
rozwiń zwiń