X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Tatarzy krymscy zapowiadają: dążymy do autonomii narodowej

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 17:40
Potwierdzili to w przyjętej rezolucji uczestnicy zorganizowanych w Symferopolu uroczystości poświęconych 70-tej rocznicy deportacji.
Audio
  • Tatarzy z Krymu upamiętnili 70. rocznicę deportacji. Potwierdzili, że nadal będą dążyć do utworzenia autonomii narodowej - relacja z Moskwy Włodzimierza Paca/IAR
Tatarzy na Krymie nie mają zamiaru zrezygnować z ubiegania się o autonomię
Tatarzy na Krymie nie mają zamiaru zrezygnować z ubiegania się o autonomię Foto: PAP/EPA/ARTUR SHVARTS

W nabożeństwie żałobnym wzięło udział - według różnych danych - od 5 do 15 tysięcy ludzi. Tatarzy w rezolucji domagają się między innymi powrotu do historycznych nazw miejscowości oraz powstania aktów prawnych, które zwiększyłyby ich udział w organach władz Krymu.

Uroczystości żałobne odbyły się w wielu miejscowościach półwyspu, gdzie w zwartych grupach mieszkają Tatarzy. Media zwróciły uwagę na zaostrzone środki bezpieczeństwa towarzyszące obchodom. Na ulicach Symferopola były widoczne wozy opancerzone, więźniarki, a lotnictwo wojskowe patrolowało miasto z powietrza. Do pilnowania porządku ściągnięto jednostki specjalne rosyjskiej policji.

 

Volodymyr/twitter
Volodymyr/twitter print sreen

 

18 maja 1944 roku rozpoczęła się deportacja około 200 tysięcy Tatarów krymskich do radzieckiej Azji Środkowej. Zarzucano im współpracę z hitlerowskimi okupantami. Wielu Tatarów zginęło wówczas z głodu i chorób. Masowy powrót Tatarów na Krym rozpoczął się dopiero pod koniec pieriestrojki. Dziś stanowią 12-15 proc. ludności dwumilionowego Krymu.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR/iz

''

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja tatar Ukraina
Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-05-18 18:51 Zgłoś
A może w Tatarstanie byłoby im lepiej...? W każdym razie, nie w Polsce, nie w Polsce! Jest takie islamskie porzekadło; Całuj rękę, której nie możesz ukąsić! Tatarzy się uważają za braci Ukraińców póki są słabi, Może jeszcze i Murzynów uznaliby za braci, jakby to co miało pomóc?

Czytaj także

Krym: Tatarzy rozpoczynają tworzenie autonomii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 17:23
Delegaci zjazdu Tatarów krymskich zdecydowali o uruchomieniu procedury powołania do życia narodowej i terytorialnej autonomii. Poprosili o pomoc ONZ, Radę Europy, UE, OBWE i Organizację Współpracy Islamskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

18.05.2014.Tatarzy na Krymie deklarują walkę o autonomię. Obchody rocznicy deportacji [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 21:54
Mimo zakazu władz Krymu Tatarzy obchodzą w Symferopolu 70 rocznicę stalinowskich represji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emir wzywa Tatarów krymskich do dżihadu przeciw Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 13:00
Do świętej wojny z Rosjanami i wszelkimi niewiernymi wzywa Tatarów krymskich i wszystkich muzułmanów z Ukrainy Abdul Karim "Krymski", zastępca dowódcy walczącej w Syrii armii ochotników przybyłych z byłego ZSRR.
rozwiń zwiń