X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Matura 2014. Egzamin z matematyki (poziom podstawowy) - arkusze

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 20:50
We wtorek przed południem blisko 334 tys. maturzystów napisało obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym.
Audio
  • Uczniowie po egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu podczas egzaminu maturalnego
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu podczas egzaminu maturalnegoFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Matura z matematyki rozpoczęła się o godz. 9. Na napisanie egzaminu uczniowie mieli 170 minut. Zdający mogli mieć ze sobą jedynie czarny długopis lub pióro, ołówek, linijkę i cyrkiel. Dopuszczalny był też kalkulator, ale tyko z najprostszymi funkcjami matematycznymi. Abiturienci mogli korzystać z tablic z wzorami matematycznych, które będą na sali egzaminacyjnej.

Przed egzaminem uczniowie, z którymi rozmawiali dziennikarze Informacyjnej Agencji Radiowej twierdzili, że nie boją się testu, ponieważ co roku pytania są podobne i ciężko być zaskoczonym. Po wyjściu z sali maturzyści potwierdzili: nie było czego się bać. Ich zdaniem ewentualną trudność mogły sprawić zadania otwarte na końcu arkusza, które premiowane są sześcioma punktami. - Nad zadaniem z prawdopodobieństwa musiałem się trochę zastanowić - przyznał jeden z maturzystów. - Nie było trudnych zadań, my celujemy w 100 procent - dodała jego koleżanka.

 

Matura 2014. Uczniowie matematyki się nie boją>>>

Matura 2014. Egzamin maturalny z matematyki - jaki mogą być zadania>>>
Matura 2014. Matematyka. Uczniowie: nie było trudno>>>Polecenia były podzielone na trzy grupy. W pierwszej było kilkanaście zadań zamkniętych, w których abiturienci musieli wskazać poprawną odpowiedź wśród czterech zaproponowanych. Za każde zadanie można dostać jeden punkt. W drugiej grupie było kilka pytań, na które trzeba było udzielić krótkich odpowiedzi, wartych maksymalnie dwa punkty. W trzeciej grupie było kilka zadań, gdzie trzeba było udzielić szerszej odpowiedzi. Za prawidłowe rozwiązanie można dostać sześć punktów.

Matura 2014. Harmonogram>>>
Matura 2014. Najpopularniejsze przedmioty to geografia i biologia>>>
Matura 2014: arkusze maturalne w sieci? CKE zawiadamia śledczych!>>>
Dyrektor CKE: "wyciek" arkuszy maturalnych nie jest możliwy>>>

Matura 2014. "Podrasuj sobie mózg">>>
Matura 2014. Jak sobie radzić ze stresem?>>>
Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym przeprowadzony będzie w piątek.

O godz. 14 rozpocznie się drugi dziś egzamin - z języka łacińskiego i kultury antycznej. Na poziomie podstawowym zdaje go 83 uczniów, a na rozszerzonym - 86.
"Potop" i "Wesele" na języku polskim
W poniedziałek maturzyści napisali obowiązkowy pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po południu odbyła się matura z wiedzy o tańcu (przedmiot dodatkowy).
Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego>>>

Matura 2014. Jak przygotować się do ustnej matury z języka polskiego?>>>
Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego - arkusze>>>
Matura 2014. "Potop" i "Wesele" na maturze z języka polskiego>>>
Matura 2014. Wiedza o tańcu (poziom podstawowy i rozszerzony) - arkusze>>>

Trzy egzaminy obowiązkowe, do sześciu dodatkowych

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim). Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

CKE
CKE
Uczeń może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.
CKE
CKE

Aby uzyskać świadectwo maturalne maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
CKE, IAR, PAP, kk

Czytaj także

Matury 2014. Już po egzaminie z języka polskiego (poziom podstawowy). Były "Wesele" i "Potop"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 23:59
W poniedziałek rano blisko 334 tys. maturzystów napisało obowiązkowy pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Z jakimi zadaniami maturalnymi musieli się zmierzyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2014. Egzamin maturalny z matematyki (poziom podstawowy)

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 12:06
Blisko 334 tys. maturzystów napisało we wtorek przed południem obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2014. Maturzyści nie boją się egzaminu z matematyki. "Co roku jest to samo"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 11:56
- Zadania co roku są podobne. Nie boję się tego, co ma nastąpić - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej maturzystka z Nowego Sącza.
rozwiń zwiń