Matura 2014: już po matematyce. Uczniowie: zadania nie były trudne

2014-05-06, 12:36

Matura 2014: już po matematyce. Uczniowie: zadania nie były trudne
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu podczas egzaminu maturalnego. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Blisko 334 tys. maturzystów napisało we wtorek przed południem obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym.

Posłuchaj

Uczniowie po egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przed egzaminem uczniowie, z którymi rozmawiali dziennikarze Informacyjnej Agencji Radiowej twierdzili, że nie boją się testu, ponieważ co roku pytania są podobne i ciężko być zaskoczonym. Do tego zdający mogą mieć przy sobie kalkulator i tablice z wzorami matematycznymi.
Po wyjściu z sali maturzyści potwierdzili: nie było czego się bać. Ich zdaniem ewentualną trudność mogły sprawić zadania otwarte na końcu arkusza, które premiowane są sześcioma punktami. - Nad zadaniem z prawdopodobieństwa musiałem się trochę zastanowić - przyznał jeden z maturzystów. - Nie było trudnych zadań, my celujemy w 100 procent - dodała jego koleżanka.

Matura 2014. Uczniowie matematyki się nie boją>>>
Matura 2014. Egzamin maturalny z matematyki - jaki mogą być zadania>>>

Polecenia były podzielone na trzy grupy. W pierwszej było kilkanaście zadań zamkniętych, w których abiturienci musieli wskazać poprawną odpowiedź wśród czterech zaproponowanych. Za każde zadanie można dostać jeden punkt. W drugiej grupie było kilka pytań, na które trzeba było udzielić krótkich odpowiedzi, wartych maksymalnie dwa punkty. W trzeciej grupie było kilka zadań, gdzie trzeba było udzielić szerszej odpowiedzi. Za prawidłowe rozwiązanie można dostać sześć punktów.

Matura 2014. Harmonogram>>>
Matura 2014. Najpopularniejsze przedmioty to geografia i biologia>>>
Matura 2014: arkusze maturalne w sieci? CKE zawiadamia śledczych!>>>
Dyrektor CKE: "wyciek" arkuszy maturalnych nie jest możliwy>>>

Matura 2014. "Podrasuj sobie mózg">>>
Matura 2014. Jak sobie radzić ze stresem?>>>
Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym przeprowadzony będzie w piątek.

O godz. 14 rozpocznie się drugi dziś egzamin - z języka łacińskiego i kultury antycznej. Na poziomie podstawowym zdaje go 83 uczniów, a na rozszerzonym - 86.
"Potop" i "Wesele" na języku polskim
W poniedziałek maturzyści napisali obowiązkowy pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po południu odbyła się matura z wiedzy o tańcu (przedmiot dodatkowy).
Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego>>>

Matura 2014. Jak przygotować się do ustnej matury z języka polskiego?>>>
Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego - arkusze>>>
Matura 2014. "Potop" i "Wesele" na maturze z języka polskiego>>>
Matura 2014. Wiedza o tańcu (poziom podstawowy i rozszerzony) - arkusze>>>

Trzy egzaminy obowiązkowe, do sześciu dodatkowych

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim). Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

CKE
CKE
Uczeń może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.
CKE
CKE

Aby uzyskać świadectwo maturalne maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
CKE, IAR, PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej