Matury 2014. Już po egzaminie z języka polskiego (poziom podstawowy). Były "Wesele" i "Potop"

2014-05-05, 23:59

Matury 2014. Już po egzaminie z języka polskiego (poziom podstawowy). Były "Wesele" i "Potop"
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu podczas egzaminu maturalnego. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W poniedziałek rano blisko 334 tys. maturzystów napisało obowiązkowy pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Z jakimi zadaniami maturalnymi musieli się zmierzyć?

Posłuchaj

Uczniowie liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Katowicach o maturze z języka polskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak powiedzieli po wyjściu z sali egzaminacyjnej maturzyści z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie, na tegorocznym egzaminie pojawiło się "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Potop" Henryka Sienkiewicza.
Według nich jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył zachowania i stanów emocjonalnych bohaterów cytowanego w arkuszu egzaminacyjnym fragmentu "Potopu". Fragment ten opisywał przybycie Andrzeja Kmicica do księcia Bogusława Radziwiłła.
Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, musieli porównać stanowiska Gospodarza i Poety w "Weselu" wobec możliwości powstańczych Polaków oraz ich poglądy na poezję narodową.
Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu o miłości, w którym cytowano fragmenty utworów Platona, Cypriana Kamila Norwida i ks. Jana Twardowskiego.
Zdający musieli rozwiązać także 13 zadań. Odnosiły się one do zamieszczonego w arkuszu fragmentu tekstu Barbary Skargi pt. "O miłości" ze zbioru "Człowiek to jest piękne zwierzę. Wykłady i artykuły", w którym autorka odwołuje się m.in. do "Uczty" Platona, "Czułości" Cypriana Kamila Norwida i wiersza "Śpieszmy się" księdza Jana Twardowskiego.

x-news.pl, TVN24

Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego>>>
Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego - arkusze>>>
Matura 2014. Jak przygotować się do ustnej matury z języka polskiego?>>>
Cel egzaminu
Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym sprawdza umiejętność rozumienia czytanego tekstu nieliterackiego i pisania własnego tekstu w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu.
Część egzaminu sprawdzająca umiejętność rozumienia tekstu czytanego składa się z tekstu (do 1000 słów) i testu zawierającego zadania otwarte (wpisz odpowiedź) i zamknięte (wybierz dobrą odpowiedź spośród podanych).
Część egzaminu sprawdzająca umiejętność pisania własnego tekstu w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu zawierać będzie dwa tematy wypracowania do wyboru oraz strony przeznaczone na napisanie wypracowania.

Za część sprawdzającą rozumienie czytanego tekstu maturzysta może otrzymać maksymalnie 20 punktów, za część sprawdzającą umiejętność pisania - 50 punktów. W sumie daje to 70 punktów. By zdać egzamin uczeń musi otrzymać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania.

Uczniowie z XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu:

x-news.pl, TVN24
Zobacz także:

Matura 2014. Harmonogram>>>
Matura 2014. Wiedza o tańcu (poziom podstawowy i rozszerzony)>>>
Matura 2014. Matematyka (poziom podstawowy) - co będzie?

Matura 2014. Najpopularniejsze przedmioty to geografia i biologia>>>

Matura 2014: arkusze maturalne w sieci? CKE zawiadamia śledczych!>>>
Matura 2014. "Podrasuj sobie mózg">>>

Matura 2014. Jak sobie radzić ze stresem?>>>

Trzy egzaminy obowiązkowe, do sześciu dodatkowych
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim). Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

CKE
CKE
Uczeń może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.
CKE
CKE

Aby uzyskać świadectwo maturalne maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
CKE, PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej