X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Niech żyje cesarz". Elba świętuje 200-lecie zesłania Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 19:03
Okrzykami "Niech żyje cesarz!" mieszkańcy włoskiej wyspy Elba uczcili 200. rocznicę zesłania Napoleona Bonapartego. Od rana ulicami miasta Portoferraio przechadzały się elegantki w sukniach z epoki i mężczyźni w charakterystycznych bikornach.
Portoferraio
PortoferraioFoto: Wikipedia/Frumpy

Po abdykacji w kwietniu 1814 roku Napoleonowi zezwolono wybrać miejsce zesłania - między Korfu, Korsyką i Elbą. Zdecydował się na tę ostatnią "prawdopodobnie ze względu na położenie geograficzne, w pobliżu kontynentu, i łatwą do kontrolowania powierzchnię". - Jego głównym zmartwieniem było wówczas nie dać się zabić - tłumaczyła historyczka i dyrektorka archiwów Elby Gloria Peria.

Dodała, że wyspa wiele zawdzięcza cesarzowi, który wspierał rozwój infrastruktury i ufundował drogi, szkoły, szpital czy teatr.

W ciągu 10 miesięcy obchodów - do lutego 2015 roku - zaplanowano wydarzenia kulturalne i folklorystyczne, wykłady historyczne, wystawy i koncerty. Przez całe lato w rezydencji Napoleona w Portoferraio, Villa San Martino, czynna będzie wystawa, która według organizatorów ma wskrzesić wyspę z czasów napoleońskich.

Oryginalny namiot używany przez Napoleona na polach bitewnych ma zostać wystawiony na widok publiczny po raz pierwszy we Włoszech - po ekspozycji w rodzinnym mieście cesarza, korsykańskim Ajaccio.

W ramach inicjatywy "Napoleon przy stole" w restauracjach wyspy można będzie skosztować "napoleońskiego menu" skomponowanego na podstawie tradycyjnej lokalnej kuchni.

15 sierpnia, w dniu urodzin Napoleona, ma się odbyć wielki pokaz sztucznych ogni. Upamiętniony ma zostać również krótki pobyt na wyspie Marii Walewskiej, która odwiedziła cesarza we wrześniu 1814 roku wraz z ich synem Aleksandrem.

Obchody zakończą się 26 lutego 2015 roku, w rocznicę spektakularnej ucieczki cesarza z Elby, która dała początek 100 dniom Napoleona.

''mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Napoleon Bonaparte – wielki mały człowiek

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 05:50
- Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – opisywała Napoleona Bonaparte Hanna Maria Giza na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książę Adam Czartoryski - wierzył w szlachetność cara Aleksandra

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 06:03
W Polsce w okresie zaborów dominowały dwie drogi patrzenia na przyszłość Polski i starania się o jej niezależność. Z jednej strony były nadzieje związane z Napoleonem, z drugiej orientacja rosyjska – mniej znana i mniej popularna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto dni Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 05:50
"Będąc na wygnaniu, usłyszałem wasz głos i oto przybyłem pomimo przeszkód i niebezpieczeństw. Wasz generał, wyniesiony na tron z woli ludu i przez was ogłoszony cesarzem, znowu jest z wami. Przybywajcie pod jego rozkazy" – brzmiała proklamacja Napoleona po ucieczce z Elby.
rozwiń zwiń