Jan Paweł II i Jan XXIII są już świętymi Kościoła katolickiego

2014-04-27, 22:42

Jan Paweł II i Jan XXIII są już świętymi Kościoła katolickiego
Na kanonizację dwóch papieży zjechało do Rzymu 800 tysięcy pielgrzymów. Foto: PAP/EPA/Michael Kappeler

Papież Franciszek nazwał ich "ludźmi mężnymi", a Jana Pawła II - "papieżem rodziny". To historyczny dzień - mówią wierni.

Posłuchaj

Nie przytłoczyły ich tragedie XX wieku, silniejszy był w nich Bóg - tak o świętych Janie Pawle II i Janie XXIII mówił w homilii papież Franciszek ( tłum: Jan XXIII i Jan Paweł II mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych rąk i Jego przebitego boku. Nie wstydzili się ciała Chrystusa, nie gorszyli się nim, jego krzyżem. Nie wstydzi
+
Dodaj do playlisty

- Byli to dwaj ludzie pełni męstwa Ducha Świętego. Złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia - mówił Franciszek o obu nowych świętych podczas mszy kanonizacyjnej. Mszę koncelebrował także emerytowany papież Benedykt XVI, z którym Franciszek przywitał się przed rozpoczęciem, a zebrani na placu św. Piotra powitali oklaskami. W prasie i internecie to precedensowe wydarzenie nazwano "mszą czterech papieży".

Relikwię Jana Pawła II do ołtarza przyniosła Kostarykanka Floribeth Mora Diaz, uzdrowiona za wstawiennictwem papieża Polaka.

W homilii Franciszek przypomniał, że zarówno Angelo Roncalli, jak i Karol Wojtyła byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. - Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg, silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii. Silniejsze było w nich miłosierdzie Boga - dodał Ojciec Święty.

Według Franciszka, Jan XXIII był "papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu". Podkreślił, że w posłudze ludowi bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny. - Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera - dodał.

- Niech nas obaj nauczą, byśmy nie gorszyli się ranami Chrystusa, abyśmy wnikali w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, które zawsze żywi nadzieję, zawsze przebacza, bo zawsze miłuje - zakończył Franciszek wśród oklasków zgromadzonych.

ENEX/x-news

Homilia papieża Franciszka [cały tekst] >>>

Do Watykanu zjechali wierni z całego świata

Plac św. Piotra i prowadzącą doń via della Conciliazione wypełniło około pół miliona wiernych. W sumie do Rzymu przybyło z tej okazji 800 tysięcy osób. Wśród tłumów dominowały biało-czerwone flagi. Wielu pielgrzymów czekało na wstęp na plac przez całą noc, część nocowała w najbliższym sąsiedztwie Watykanu. Niedzielny poranek poprzedziły czuwania i nabożeństwa.

TVN24/x-news

W uroczystości kanonizacyjnej uczestniczyli oficjele z Polski, w tym prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk z małżonkami, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, a także delegacje partii politycznych, m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

TVN24/x-news

W Warszawie - na pl. Piłsudskiego i przed wilanowską Świątynią Opatrzności Bożej - kilka tysięcy osób modliło się, oglądając na telebimach transmisję z Rzymu. Wierni - wśród których było wiele osób starszych oraz rodzin z dziećmi - przyjęli brawami ogłoszenie papieży świętymi. W Panteonie Wielkich Polaków - dolnej części Świątyni Opatrzności Bożej - sufragan warszawski Józef Górzyński odprawił mszę dziękczynną.

TVN24/x-news

Tysiące osób dziękowało za kanonizację Jana Pawła II na rynku jego rodzinnych Wadowic. - Moja córka urodziła się wtedy, gdy umarł papież. Na jego cześć otrzymała imię Karolina. Według mnie on był świętym jeszcze za życia. Jestem przekonana, że teraz wstawia się za nami - mówiła jedna z mieszkanek miasta, Małgorzata Marmola.

TVN24/x-news

Oklaskami i okrzykami radości przyjęli kanonizację wierni w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Zapełnili oni błonia przed świątynią, którą poświęcił Jan Paweł II. Kanonizacja przypadła w święto Miłosierdzia Bożego, które ustanowił polski papież. W Krakowie rozległ się głos dzwonu Zygmunta.

Przejazd banderii, śpiewy i góralska muzyka - w ten sposób Zakopane świętowało kanonizację Jana Pawła II. Górale na koniach pojawili się pod Giewontem. - Do Rzymu nie dojechaliśmy, ale tu pod Giewontem strzeżemy krzyża, o którym mówił papież - mówił jeden z uczestników. Zebrani podkreślali, że Jan Paweł II szczególnie lubił góralską muzykę, stąd pieśni na jego cześć.

TVN24/x-news

Po kanonizacji w wielu kościołach w Polsce odprawiano msze dziękczynne. Odprawiono ją też w bazie Ghazni w Afganistanie, gdzie stacjonują polscy żołnierze. Modlili się do świętego papieża w intencji swych rodzin.

Niedzielne wydarzenia w Rzymie - nazwane przez tamtejsze media "kanonizacją stulecia" - były śledzone również w innych państwach świata. Na stadionie narodowym w stolicy Kostaryki San Jose zebrało się niemal 20 tysiące ludzi, by modlitwą, śpiewem i tańcem uczcić dzień kanonizacji dwóch papieży. Media portugalskie uznały kanonizacje za jeden z najważniejszych dni w historii Kościoła.

"Był niezwykłym papieżem - poruszył cały świat"

Tak o  nowym świętym mówił prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk. Prymas Polski ma nadzieję, że kanonizacja przyczyni się do prawdziwego i głębokiego zgłębiania nauczania świętego Jana Pawła II. - Życzę wszystkim, którzy zechcą teraz bliżej zapoznać się z tekstami Ojca Świętego, by znajdowały one odbicie w naszym codziennym życiu. To najważniejsze dla nas, bo takich heroicznych postaci pewnie szybko się nie doczekamy - powiedział arcybiskup Kowalczyk.
"Uznanie Jana Pawła II za świętego to wielki dzień dla Polski"

Arcybiskup Stanisław Gądecki jest przekonany, że nasza ojczyzna ma w osobie świętego papieża-Polaka wielkiego orędownika w "przyszłych walkach". Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, tłumaczył, że kanonizowanie naszego rodaka to wielkie wyróżnienie. - Co może dać ojczyzna? Może przyznać jakiś medal, który z naszym zejściem do grobu, zardzewieje i straci swoją wartość. Wyniesienie do chwały ołtarzy to coś, co przekracza wszystkie honory ojczyzny - powiedział arcybiskup Gądecki.

Metropolita poznański mówił, że święty Jan Paweł II ma wielki wymiar. - Wszyscy nasi polscy patronowie byli zamknięci w granicach naszej ojczyzny. Mieli kontakty ze światem, kształcili się w Europie, ale zasadniczo ich działalność ograniczała się do obszaru naszej ojczyzny. Tutaj Polak został uznany przez cały świat - zauważa arcybiskup.

"Z chwilą kanonizacji Jan Paweł II nie stanie się zamkniętą księgą"

Tak uważa jeden z najbardziej znanych watykanistów, John Allen z amerykańskiego "The Boston Globe”. W rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia w Watykanie Allen podkreślił, że w ciągu dziewięciu lat od śmierci Jana Pawła II Watykan i świat bardzo się zmieniły. Równocześnie jednak, zdaniem eksperta, ostateczny koniec procesu kanonizacyjnego nie oznacza, że świat zapomni o papieżu Polaku. - Nie sądzę, że pamięć o Janie Pawle będzie zamkniętym rozdziałem. Wciąż mamy całe pokolenie biskupów i księży, którzy identyfikują się z nim i całe pokolenie katolików, dla których Jan Paweł jest niezwykle istotnym punktem odniesienia w życiu. Oczywiście, wraz z upływem czasu polski papież będzie coraz bardziej stawał się rozdziałem historii, ale to jeszcze nie ten moment - powiedział John Allen w rozmowie z Polskim Radiem.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Proces kanonizacyjny Jana Pawła II był najkrótszy w historii Kościoła katolickiego. Trwał zaledwie 9 lat. W tym czasie biuro postulatora otrzymało kilkadziesiąt tysięcy sygnałów o różnego typu łaskach doznanych za wstawiennictwem Jana Pawła II. Ksiądz Manuel Dorantes tłumaczy, że świadectwa dotyczące Wojtyły zaczynają się już w czasie, kiedy był studentem. - Opowiadano nam, że na uczelni jego koledzy, gdy go widzieli, często mówili - patrzcie, to jest przyszły święty - dodał.

W czasie procesu beatyfikacyjnego, a później kanonizacyjnego przesłuchano w sumie 114 osób, w tym byłych polskich prezydentów -  Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego oraz generała Wojciecha Jaruzelskiego. Podstawą do beatyfikacji polskiego papieża było cudowne uzdrowienie chorej na Parkinsona francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre. Do kanonizacji wybrano uzdrowienie z tętniaka mózgu Floribeth Mora Diaz z Kostaryki.

Kanonizacja papieży w Polskim Radiu>>>

PAP/iAR/iz, bk

Polecane

Wróć do strony głównej