"Zobaczymy się w sierpniu". Marquez pozostawił niepublikowany rękopis

2014-04-22, 21:35

"Zobaczymy się w sierpniu". Marquez pozostawił niepublikowany rękopis
Meksyk żegna żółtymi kwiatami noblistę Gabriela Garcię Marqueza. Wierzył, że te rośliny przynoszą mu szczęście. Foto: PAP/EPA/Leonardo Muńoz

Zmarły w ubiegłym tygodniu kolumbijski pisarz Gabriel Garcia Marquez pozostawił po sobie niepublikowany rękopis - poinformował przedstawiciel renomowanego domu wydawniczego.

- Rodzina zmarłego pisarza nie zdecydowała jeszcze, czy przekaże do druku odnaleziony utwór ani któremu wydawnictwu byłaby gotowa powierzyć to zadanie - powiedział Cristobal Pera, dyrektor wydawniczy Penguin Random House Mexico, w rozmowie z agencją AP.

Rękopis nosi roboczy tytuł "Zobaczymy się w sierpniu" ("En Agosto Nos Vemos"). Fragment utworu, opublikowany niedawno w hiszpańskim dzienniku "La Vanguardia", opisuje podróż około 50-letniej zamężnej kobiety, która co roku przyjeżdża na tropikalną wyspę na grób matki. W swoim hotelu bohaterka wdaje się w romans.

Rękopis prawdopodobnie pochodzi z czasów, gdy Marquez pracował nad swą ostatnią powieścią, "Rzecz o mych smutnych dziwkach".

Według biografa Marqueza, Geralda Martina, pisarz pierwotnie chciał włączyć "Zobaczymy się..." jako opowiadanie do zbioru kilku podobnych, niepowiązanych ze sobą krótszych tekstów literackich.

- Teraz słyszę, że chodzi o serię opowiadań, w których kobieta zjawia się i co roku przeżywa inną przygodę. Ma to sens. (Marquez) prawdopodobnie bawił się tym tekstem, pewnie już lata temu - powiedział.

_____________________________________________________________________________

Gabriel Garcia Marquez - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu magicznego, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1982 r. - zmarł w ubiegły czwartek w Meksyku; miał 87 lat. Od dłuższego czasu miał problemy ze zdrowiem.

We wtorek kolumbijskie ministerstwo kultury ogłosiło, że funduje nagrodę imienia Marqueza za najlepsze opowiadanie w języku hiszpańskim. Nagroda wynosząca 100 tys. dolarów ma być przyznawana co roku.

Czytaj więcej o pisarzu >>>

''mr, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej