X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Krym: Tatarzy rozpoczynają tworzenie autonomii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 17:23
Delegaci zjazdu Tatarów krymskich zdecydowali o uruchomieniu procedury powołania do życia narodowej i terytorialnej autonomii. Poprosili o pomoc ONZ, Radę Europy, UE, OBWE i Organizację Współpracy Islamskiej.
Audio
  • Krymscy Tatarzy chcą autonomii. Taką decyzję podjęła rada (kurułtaj) organizacji zrzeszającej osoby tej narodowości - Medżlisu w czasie nadzwyczajnego posiedzenia - relacja z Kijowa Piotr Pogorzelskiego/IAR
Tatarzy chcą autonomii na Krymie
Tatarzy chcą autonomii na KrymieFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Kurułtaj Tatarów obradował Bachczysaraju na Krymie. Na posiedzeniu był obecny prezydent Republiki Tatarstanu, która wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej Rustan Minnichanow. Oświadczył, że może być pośrednikiem w dialogu między Medżlisem a Moskwą.

W poniedziałek, były przewodniczący Medżlisu (rady) Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, który jest deputowanym ukraińskiego parlamentu oświadczył, że jego rodacy mają zamiar przeprowadzić referendum, by podjąć decyzję o swych dalszych działaniach w obliczu rosyjskiej okupacji półwyspu. O tym, jakie kwestie należy omówić w referendum, ma zdecydować właśnie kurułtaj.
Dżemilew zwrócił uwagę, że jego naród nie uczestniczył w referendum 16 marca, w wyniku którego Krym przyłączył się do Federacji Rosyjskiej. Oświadczył też, że jego rodacy uznają dziś władze Ukrainy, choć dał do zrozumienia, że przede wszystkim liczą na samych siebie.

Tatarom krymskim grożą represje? >>>
Tatarzy krymscy stanowią 12-15 proc. ludności dwumilionowego Krymu. Zostali wysiedleni z półwyspu przez Kreml w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą i pozwolono im wrócić na Krym dopiero w połowie lat 80. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

 

IAR/PAP/iz

''

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja tatar Ukraina
Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-03-29 22:38 Zgłoś
Czy ktoś wie, jakim sposobem Tatarzy przybyli na Krym przed wiekami? Czy polskiemu radiu wolno byłoby napisać o piramidach z obciętych głów, jakie stawiali na swoich szlakach? O tym, jak łapali i sprzedawali Turkom Słowian? Ci łagodni dzisiaj Tatarzy, których Tusk chętnie dałby schronienie w Polsce, gdyby potrzebowali.

Czytaj także

Krymscy Tatarzy z Ukrainy proszą o azyl w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 23:59
32-osobowa grupa krymskich Tatarów opuściła Ukrainę i poprosiła o status uchodźcy w Polsce. Poinformowała o tym ukraińska Służba Graniczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatarzy krymscy będą walczyć o ziemię i tworzyć ruch wyzwoleńczy?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 18:55
Tatarzy krymscy protestują przeciwko próbom odbierania im ziemi. Działaniami takimi straszył ich kilka dni temu w Moskwie wicepremier samozwańczego rządu Krymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

29.03.2014. "Ani centymetra ukraińskiej ziemi dla agresora!" [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 20:40
Rosjanie cały czas zwiększają liczebność swoich wojsk przy granicy z Ukrainą - twierdzi amerykański wywiad. Mimo apeli świata Władimir Putin nie wycofuje żołnierzy do koszar. W Kijowie politycy rozpoczynają walkę o fotel prezydenta kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydenci Białorusi i Ukrainy rozmawiali w cztery oczy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 15:52
Aleksander Łukaszenka i pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Aleksandr Turczynow spotkali się w miejscowości Laskowicze na Białorusi przy ukraińskiej granicy. Dyskutowali ponad 3 godziny.
rozwiń zwiń