Wichury nad Polską. Tysiące gospodarstw bez prądu

2014-03-17, 08:11

Wichury nad Polską. Tysiące gospodarstw bez prądu
Usuwanie skutków wichury, która przeszła przez województwo zachodniopomorskie. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Ponad 23 tysiące gospodarstw o poranku nadal pozostaje bez prądu. To skutek silnych wichur, które przeszły przez Polskę w czasie weekendu. Wiatr miejscami osiągał prędkość 100 kilometrów na godzinę.

Posłuchaj

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak podsumowuje sobotę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Emilia Wieremczuk z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa mówi, że usuwanie awarii trwa obecnie w 12 województwach. Najgorsza sytuacja jest w Łódzkiem. Tam ponad 4000 odbiorców nie ma prądu. Natomiast w województwie pomorskim bez zasilania jest 3300 gospodarstw a na Mazowszu 2600.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że w niektórych miejscach usuwanie awarii może zakończyć się dopiero wieczorem. RCB ostrzega, że z powodu utrzymującego się nadal silnego wiatru dochodzi do nowych uszkodzeń linii niskiego i średniego napięcia.

Jak powiedział w niedzielę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, akcje strażaków polegały głównie na usuwaniu z dróg i ulic powalonych drzew i konarów, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów, usuwaniu zniszczonych przez wiatr reklam, płotów, słupów.

W sobotę strażacy odnotowali 4802 interwencje - 3181 miało związek z usuwaniem skutków wichury. - To rekordowa liczba wyjazdów z powodu wiatru - przyznał Frątczak. Najwięcej interwencji strażacy podjęli w sobotę na Mazowszu - 685, w województwie łódzkim - 359, kujawsko-pomorskim - 299 i warmińsko-mazurskim - 266.

x-news.pl, TVN24
Awarie energetyczne
W niedzielę w najgorszej sytuacji byli zamieszkujący południe Polski. Prądu nie miało ponad 30 tys. odbiorców w województwie śląskim. Energi pozbawieni są nadal mieszkańcy okolic Będzina i Czeladzi, gdzie doszło do poważnej awarii głównego punktu zasilania.
W województwie podlaskim w niedzielę po południu prądu nie miało jeszcze ok. 900 odbiorców. Do wieczora awarie powinny być usunięte. W sobotę, w czasie, gdy awarii było najwięcej, bez prądu w regionie było nawet ok. 40 tys. odbiorców, zaś na całym obszarze działania białostockiego oddziału PGE Dystrybucja SA (obejmującego także część Warmii i Mazur) - łącznie ok. 50 tys. odbiorców.
W niedzielę wieczorem prądu pozbawionych było ok. tysiąc odbiorców na Warmii i Mazurach. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie podało wieczorem, że usunięto wszystkie awarie w Rejonie Energetycznym Elbląg. Jedna linia średniego napięcia wyłączona była w Rejonie Energetycznym Olsztyn, przez co prądu nie miało 125 odbiorców z okolic Ostródy.
Zasilania pozbawionych było również 567 gospodarstw w okolicach Ełku oraz 320 w powiecie działdowskim. Służby wojewody poinformowały, że wszystkie awarie usuwane są na bieżąco, ale z powodu silnych podmuchów wiatru pojawiają się na nowo.
Energia elektryczna dociera już do wszystkich odbiorców w województwie świętokrzyskim. Rano prądu nie miało ok. 500 gospodarstw w okolicach Końskich i Rakowa. Energetycy do niedzielnego poranka naprawili większość sieci. Usunięte też zostały awarie w powiatach opatowskim i staszowskim.

Dach spadł na samochód

W Rudzie Śląskiej (województwo śląskie) drzewo upadło na jadący samochód. Dwoje dorosłych i 17-latek trafili do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W powiecie będzińskim zawaliła się ściana zabytkowej, opuszczonej cementowni Grodziec. W Świętochłowicach na samochód spadł dach, a w Sosnowcu - drzewo.

x-news.pl, TVN24
W wyniku silnego wiatru ranna została jedna osoba w powiecie sieradzkim (województwo łódzkie). Na pojazd przewróciło się drzewo. Kierowca z obrażeniami trafił do szpitala.
Śnieg na Podhalu
Na Podhale wróciła zima. W niedzielę rano w Zakopanem leżało kilkanaście centymetrów śniegu, na Kasprowym Wierchu - 60 cm. Na drogi ponownie wyjechały pługopiaskarki. Na jezdniach zalegało błoto pośniegowe, a niektóre drogi lokalne są całkiem białe.
Prognoza pogody
Na początku tygodnia Polska będzie pod wpływem niżu znad Bałtyku. Z północnego zachodu na południowy wschód będzie przemieszczać się układ frontów atmosferycznych. Z północnego zachodu będzie napływać polarno-morskie powietrze, chłodniejsze na północny wschód od frontów, cieplejsze w ciepłym wycinku.
W poniedziałek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na północnym wschodzie początkowo deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 5-9 stopni Celsjusza na północy i wschodzie do 12 stopni Celsjusza na południowym zachodzie. Wiatr zachodni i północno-zachodni, porywisty, umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu dość silny i silny. Porywy wiatru do 80 km/h, a na północy do 90 km/h.

PAP/Adam
PAP/Adam Ziemienowicz

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na północnym wschodzie również deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od minus 1 stopnia Celsjusza na północnym wschodzie do 5-6 stopni Celsjusza na zachodzie i południu. Wiatr zachodni i północno-zachodni, początkowo umiarkowany i dość silny, porywy wiatru do 70 km/h, później stopniowo słabnący.
We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami postępującymi od południowego zachodu. Na północy, w centrum i na wschodzie zanikające opady deszczu, na północnym wschodzie początkowo deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 6-9 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, wschodnim Pomorzu i wybrzeżu do 10-12 stopni Celsjusza na południowym wschodzie i do 13-15 stopni Celsjusza na południowym zachodzie. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany, na północy początkowo dość silny, porywisty, po południu przechodzący w słaby.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk, pp

Polecane

Wróć do strony głównej