X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Łączka" na Powązkach odsłoni kolejne tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 14:32
Podczas piątkowych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, podane zostaną nazwiska kilkunastu osób zamordowanych przez komunistów w czasach stalinowskich - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Brama główna Wojskowego Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie
Brama główna Wojskowego Cmentarza Powązkowskiego w WarszawieFoto: Grzegorz Petka/Wikimedia Commons

Nazwiska przedstawi prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej, który kieruje zespołem zajmującym się poszukiwaniem i identyfikacją ofiar zbrodni komunistycznych. Rodziny ofiar otrzymają noty identyfikacyjne.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wciąż nie wiadomo, czy na "Łączce" znajdują się szczątki płk. Witolda Pileckiego, bohatera AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz, który został zastrzelony przez ubeków w mokotowskim więzieniu w maju 1948 r.

Ustalenie tożsamości kolejnych ofiar bezpieki było możliwe, pisze "Rzeczpospolita",  dzięki naukowcom z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu (PBGOT), która działa przy szczecińskim Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Dotychczas historykom IPN i genetykom PBGOT udało się ustalić nazwiska 16 ofiar.

Ponad 300 wyroków śmierci

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach w kwaterze „Ł", czyli na „Łączce", w latach 1948–1956 komunistyczne władze w ukryciu chowały zwłoki ofiar polskiego podziemia niepodległościowego. Od 2012 r. wydobyto tam szczątki ok. 200 osób, ale w tym roku najprawdopodobniej rozpoczną się kolejne ekshumacje. Wyroków śmierci, które wykonano w więzieniu na warszawskim Mokotowie, było bowiem w tych latach ponad 300 - czytamy w gazecie.

W miejscu potajemnych pochówków ma powstać Panteon Polski Niepodległej. Jeśli dojdzie do porozumienia z rodzinami ofiar pochowanych na "Łączce", przenoszone będą tam szczątki zidentyfikowanych osób. Być może uda się postawić ten monument przed 27 września, czyli w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Z propozycją jego przeprowadzenia właśnie tego dnia wyszedł Bronisław Komorowski - pisze "Rzeczpospolita".

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

PAP,rp.pl,kh

''

Czytaj także

Białystok: IPN wznowił poszukiwania zwłok ofiar zbrodni komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 08:08
W Białymstoku ruszają prace poszukiwawcze na terenie dawnego więzienia UB przy ulicy Kopernika - pisze "Nasz Dziennik". To kolejny etap poszukiwań szczątków żołnierzy, którzy zostali tam zamordowani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wilcze tropy" - IPN przywraca pamięć o żołnierzach wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:00
Wiosna 1944 roku. Nad Bugiem, niedaleko wsi Mężenin, miejscowy dowódca Armii Krajowej Władysław Łukasiuk "Młot” oraz jego żołnierze wyławiają z rzeki prototyp rakiety V-2 – tak zaczyna się akcja nowego komiksu pt. "Wilcze doły"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierz AK, wyklęty, zrehabilitowany po 56 latach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 07:02
Edward Buca był żołnierzem Armii Krajowej w okręgu lwowskim. Był skazany dwukrotnie na karę śmierci. Wiele lat spędził w łagrach. Był przywódcą buntu więziennego w Workucie.
rozwiń zwiń