Snowden oskarża amerykański wywiad o szpiegostwo gospodarcze w Niemczech

2014-01-26, 18:40

Snowden oskarża amerykański wywiad o szpiegostwo gospodarcze w Niemczech
Edward Snowden. Foto: Flickr.com/zennie62

Jak powiedział, służby inwigilują nie tylko polityków i zwykłych ludzi, ale też przedsiębiorstwa, które mogą posiadać technologie przydatne Stanom Zjednoczonym.

Posłuchaj

Edward Snowden udzielił wywiadu niemieckiej telewizji NRD. Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Jeżeli służby zdobędą od koncernu Siemensa informacje, które mogą być przydatne z punktu widzenia interesu narodowego USA, lecz nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem Ameryki, to mimo wszystko wykorzystują te informacje - ocenił Edward Snowden w rozmowie z niemiecką telewizją NRD.
W wywiadzie były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) stwierdził też, że "przedstawiciele rządu [USA] chcą go zabić". Powołał się przy tym na treść materiału opublikowanego na platformie internetowej Buzzfeed, w którym pracownicy Pentagonu i NSA grożą mu śmiercią.
Snowden jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę.
Obama zapowiada większą jawność działań

Edward Snowden w ubiegłym roku uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie - po okresie koczowania na moskiewskim lotnisku - uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne informacje o tym, że NSA zbiera na masową skalę dane telefoniczne i internetowe zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Na liście podsłuchiwanych miała być m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ujawnienie tych rewelacji doprowadziło do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich.
Prezydent USA Barack Obama przedstawił niedawno zmiany w programach inwigilacji prowadzonej przez wywiad amerykański. Zadeklarował m.in., że USA nie będą szpiegowały rządzących z najbardziej zaprzyjaźnionych i najbliższych sojuszniczych państw. Dodał, że chciałby, by dane zbierane do tej pory przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa, były gromadzone przez niezwiązaną z rządem, zewnętrzną instytucję, a także, by zreformowane zostały sądy nadzorujące działanie służb specjalnych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

''

Polecane

Wróć do strony głównej