BCC: premier naobiecywał ale nie wskazał źródeł finansowania

2014-01-19, 09:59

BCC: premier naobiecywał ale nie wskazał źródeł finansowania
Główny ekonomista Business Centre Club Stanisław Gomułka. Foto: BCC

Piękne obietnice i chwalenie się 499 miliardami złotych nie wystarczą. Nadal nie wiadomo czy Polska ma "wkład własny" by wykorzystać nowe unijne fundusze - twierdzi w rozmowie z IAR profesor Stanisław Gomułka główny ekonomista BCC.

Posłuchaj

Skąd pieniądze na realizację obietnic premiera - pyta prof. Stanisław Gomułka. (IAR/ T.Majka)
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłym tygodniu Donald Tusk zapowiedział m.in. darmowe podręczniki dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych, skrócenie kolejek do lekarzy. Rząd obiecał również budowę 20 tysięcy mieszkań na wynajem, poprawę sytuacji w leczeniu onkologicznym oraz walkę z bezrobociem. Centrum im. Adama Smitha ocenia, że tylko na te zapowiedzi potrzeba nawet 20 miliardów złotych.

Profesor Stanisław Gomułka zauważa, że w czasie prezentacji nowych obietnic rządu nikt nie mówił, czy Polska jest przygotowana finansowo na wykorzystanie unijnych pieniędzy. - Pani premier Bieńkowska nic nie mówiła czy mamy środki krajowe na współfinansowanie tych inwestycji. To poważne pominięcie, szczególnie, że w ostatnich 2 latach rząd przekonywał UE, o ograniczaniu finansowania inwestycji ze środków publicznych - zauważa Gomułka.
Główny ekonomista BCC przypomina , że już w kwietniu tego roku rząd będzie musiał przedstawić Brukseli kolejny plan walki z deficytem budżetowym. -  Według metodologii unijnej deficyt wyniósł w zeszłym roku prawie 5 procent PKB. Polska jest zobowiązana do zmniejszenia zadłużenia, ale premier o tym nic teraz nie mówi - przypomina ekonomista.

Minister finansów przekonywał jednak, że propozycje rządu nie zrujnują budżetu państwa. Mateusz Szczurek utrzymuje, że darmowe podręczniki to wydatek kilku milionów złotych. - To nie są propozycje rujnujące budżet państwa. Jest odwrotnie - twierdzi minister finansów. Mateusz Szczurek liczy, że do końca stycznia zostanie sfinansowanych 50 procent potrzeb pożyczkowych na bieżący rok. Budżet państwa zakłada, że trzeba pożyczyć około132 miliardy złotych.

Zobacz serwis - Gospodarka>>>

mc

Polecane

Wróć do strony głównej