X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Załamanie pogody na Lhotse. Będzie kolejny atak

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 11:28
Andrzej Bargiel po raz kolejny musiał przerwać próbę zdobycia czwartej góry świata. Wyprawa zbiera jednak siły do następnego ataku, przeczekując w bazie okres niesprzyjającej pogody.
Załamanie pogody na Lhotse. Będzie kolejny atak
Foto: Archiwum Polskiego Himalaizmu Zimowego 2010-2015/Krzysztof Starek

Wyprawa w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 zakłada zdobycie ośmiotysięcznika bez użycia tlenu i w czasie 16 godzin. Jak dotąd himalaistom nie sprzyja pogoda i musieli zaniechać już dwóch prób.

Wspinaczkę 24-letniego zakopiańczyka zatrzymał bardzo silny wiatr na wysokości 7100 metrów. Znany z ekstremalnych wyczynów Bargiel dotarł tam we wtorek w nocy z bazy położonej na pułapie 5300 metrów.

- Nastąpiło totalne załamanie pogody. Gruby pułap ciężkich chmur sięga wysokości 6500 m, pada śnieg. Słońca brak. Andrzej i ubezpieczający go Szerpa Tensing zmuszeni zostali do zejścia do bazy. Dalsza wspinaczka była zbyt niebezpieczna – raportował kierownik wyprawy Artur Hajzer.

Uczestnicy wyprawy na 12 października zapowiadają kolejną próbę:

- Będziemy tym razem bardziej bojowo przygotowani – na wiatr i temperaturę – 27 st. C (odczuwalna według prognozy -42 st. C) – napisali na Facebooku.

Dotychczasowy rekord zdobycia Lhotse ustanowił Meksykanin Carlos Carsolio - 23 godziny i 50 minut. Według członków wyprawy Bargiel jest w stanie wejść na szczyt nawet w 10 godzin.

Celem ekspedycji jestnabranie doświadczenia przez młodych, utalentowanych alpinistów na dużej wysokości. W następnychy zimowych sezonach mają oni atakować najtrudniejsze szczyty w Himalajach i Karakorum. Drugim zamierzeniem zespołu jest pomoc Andrzejowi Bargielowi w szybkościowym zdobyciu Lhotse. Bez sprawnej pracy całego zespołu nie jest to po prostu możliwe. Himalaizm to sport zespołowy i od całej grupy zależy sukces.

W ekspedycji biorą w niej udział Artur Hajzer (kierownik), Agnieszka Bielecka, Andrzej Bargiel, Mateusz Zabłocki, Krzysztof Starek, Artur Małek, Mateusz Grobe

Czytaj także

Polak bije rekord świata, a śnieg mu sprzyja

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 20:12
Andrzej Bargiel chce najszybciej na świecie wejść na czwarty szczyt Ziemi Lhotse. – Śnieg jest twardy jak beton, więc pogoda póki co mu sprzyja – mówi kierownik wyprawy Artur Hajzer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bargiel rozpoczął atak na Lhotse. Będzie rekord?!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 20:40
Polak chce zdobyć szczyt ośmiotysięcznika w 16 godzin.
rozwiń zwiń