X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Seks na starość ważniejszy niż sport

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 16:56
Starość nie chroni przed miłością. Ale miłość chroni przed starością – prawdziwość tych słów Coco Chanel potwierdzają naukowcy.

Starość nie strzeże przed miłością. Ale miłość chroni przed starością – prawdziwość tych słów Coco Chanel potwierdzają naukowcy. Gerd Jansen, lekarz zajmujący się zapobieganiem procesom starzenia, podkreśla, że seks ma bardzo duże znaczenie dla stanu zdrowia zwłaszcza w starszym wieku. Tymczasem i starsi pacjenci i lekarze traktują seks jako temat tabu.

Według doktora Gerda Jansena, lekarza i członka Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Zapobiegania Procesom Starzenia, seksualność jest niezwykle ważna w starszym wieku także ze względów czysto medycznych. „Pytanie  o tę sferę należy uwzględniać w rozmowach z pacjentem tak samo jak pytanie o oddawanie moczu, przemianę materii, stolec” – uważa Jansen, specjalizujący się w dziedzinie medycyny anti-aging.

Społeczeństwo wywiera presję na starszych

Na starość należy dbać o kondycję ducha tak samo jak o kondycję ciała: jak dowodzą badania brytyjskich naukowców, seks może być istotniejszy dla zdrowia starszych ludzi niż sport. Wiadomo, że sprzyja wydzielaniu hormonu szczęścia: endorfiny, która wpływa na wzmocnienie odporności, chronić ma też przed udarem. Inne badania dowodzą, że im większa liczba orgazmów, tym większa przewidywana długość życia.

Społeczeństwo, a w ślad za nim większość medyków, traktuje temat seksu w starości jako tabu  – stwierdza Jansen. Dodaje,  że zaburzenia życia seksualnego rzadko są przedmiotem rozmów między lekarzami a pacjentami w tym wieku. Jego zdaniem brakuje też otwartych rozmów między partnerami „na emeryturze”: nie mówią sobie nawzajem o zmianach, jakie zachodzą w ich organizmach i o swoich zmieniających się oczekiwaniach.

ag, die Welt