X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Dzieci kochajace słodycze "mogą mieć depresję"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 11:11
Naukowcy stwierdzili, że słodki smak pociąga pewną grupę dzieci bardziej niż inne. Ustalili także, że dzieci te mają symptomy depresji, a bliscy krewni takich dzieci mają często problem z alkoholem.
Audio

Większość dzieci lubi słodycze. Jednak nadmierna miłość do intensywnie słodkiego smaku może wiązać się ze skłonnością do depresji– sugerują badania amerykańskich naukowców.

Raport z badań opublikowano w  magazynie „Addiction”.

Naukowcy stwierdzili, że słodki smak pociąga pewną grupę dzieci bardziej niż inne.  Ustalili także, że dzieci te mają symptomy depresji, a ich bliscy krewni mają często problem z alkoholem.

Z innych badań wynika, że alkoholicy bardzo często są także entuzjastami słodyczy. Nie ustalono jednak, czy upodobanie do słodkiego smaku wśród badanych dzieci jest wynikiem wychowania czy przyczyny są organcizne. Możliwe, że to efekt braku kontroli rodziców nad spożyciem słodyczy przez ich pociechy.

14 łyżeczek cukru w filiżance
 
Badacze z Monell Chemical Senses Center zbadali 300 dzieci w wieku od 5 do 12 lat, z których połowa miała rodzica-alkoholika. Dzieci poproszono o spróbowanie pięciu słodkich napojów, zawierających różną ilość cukru, i o wskazanie, który jest najlepszy.

Dzieci badano także pod kątem symptomów depresji. Okazało się, że co czwarte dziecko spośród badanych miało objawy charakterystyczne dla tego zaburzenia.

Najsłodszy napój wybrało 37 dzieci, w których w rodzinie byli alkoholicy, i u których stwierdzono objawy depresji.  Drink zawierał 24-procentową sacharozę, odpowiadało to 14 łyżeczkom zwykłego cukru w filiżance wody, był to napój dwa razy słodszy niż typowa cola – komentuje BBC. Większość dzieci preferowało napój trzy razy mniej słodki.

Badacze sprawdzili także jak cukier zmienia tolerancję na ból lub niedogodności u badanych dzieci. Okazało się, że większość dzieci była wstanie dłużej trzymać ręce w zimnej wodzie po spożyciu cukru. Nie dotyczyło to tylko wspomnianej wyżej grupy 37 dzieci z symptomami depresji i rodzicami-alkoholikami.

Według profesora Uniwersytetu w Cardiff, Tima Jacoba, wyniki badań są interesujące, jednak powstrzymałby się na razie od ich uogólnienia na podstawie jednego raportu. Możliwości są dwie: wyniki można interpretować jako efekt procesów zachodzących chemicznych w mózgu, albo jako rezultat wychowania, np. brak kontroli rodziców nad spożyciem słodyczy. .

ag, BBC News

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak