X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Doświadczenie bliskiej śmierci to efekt CO2?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 10:42
Oślepiające światło, poczucie oddzielenia od ciała, radości i spokoju, spotkanie z istotą boską – tak opisywane jest w medycynie i literaturze tzw. doświadczenie bliskiej śmierci. Ludzie, który je przeżyli mogą winić za to dwutlenek węgla – przypuszczają naukowcy ze Słowenii.
Audio

Podczas wcześniejszych badań ustalono, że doświadczenie  bliskiej śmierci (Near Death Experience, NDE) dotyka od 11 do 23 procent osób, które przeżyły atak serca. Naukowcy próbują także ustalić przyczynę takiego doświadczenia. Słoweński zespół badaczy z Uniwersytetu w Mariborze przypuszczają, że powodem NDE może być podwyższony poziom dwutlenku węgla we krwi.

Słoweńscy naukowcy badali 52 osoby, które przeszły atak serca i w efekcie trafiły do szpitala. Średni wiek pacjentów wynosił 53 lata, 42 spośród nich to mężczyźni.

Jedenastu pacjentów spośród badanych doświadczyło NDE. Były to osoby w różnym wieku, o różnych przekonaniach religijnych, różnym poziomie strachu przed śmiercią. Nie dopatrzono się też między nimi żadnych podobieństw w zakresie tego, jakie leki były im aplikowane i  jak długo trwa ich rekonwalescencja.

Naukowcy stwierdzili jednocześnie, że z doświadczeniem bliskiej śmierci wiąże się wyższy poziom dwutlenku węgla we krwi, i być może także nieco podwyższony poziom potasu. Badacze podkreślają, że ich tezę muszą jeszcze potwierdzić szerzej zakrojone badania.

Wyniki badań słoweńscy badacze opublikowali w zeszłym tygodniu w periodyku Critical Care.

ag, physorg.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak