X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Lód na biegunie Księżyca w ciemnych kraterach

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 16:15
Urządzenia NASA zarejestrowały 40 kraterów z lodem.
Audio

Astronomowie odkryli grube pokłady wodnego lodu na północnym biegunie Księżyca. Amerykański radar wykrył lód spoczywający w małych, ciemnych i mroźnych kraterach.

Urządzenia NASA zamontowane na indyjskiej sondzie Chandrayaan-1 zarejestrowały 40 takich kraterów o szerokości od 2 do 15 kilometrów.

Prawie nigdy nie dociera do nich światło; a temperatura w ich wnętrzu spada do -248 stopni; oznacza to, że zalegający tam lód jest bardzo stabilny. Gdyby stopniał, powstała woda - około 600 milionów ton - wypełniłaby ponad dwieście tysięcy basenów olimpijskich, szacuje dr Paul Spudis, który przestawił wyniki badań podczas 41. Konferencji Nauk Planetarnych odbywającej się w Woodlands w Teksasie.

Jednocześnie amerykańska sonda L-CROSS wykryła w księżycowym lodzie inne substancje, w tym węglowodory. Ostatnie dane wskazują, że lód na Księżycu może pochodzić z różnych źródeł - być może istniejąca woda gromadzi się w zimnych rejonach na biegunach. Niewykluczone też, że cząsteczki wody powstają w wyniku reakcji substancji chemicznych w glebie z promieniowaniem kosmicznym.

ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak