X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W jakich zawodach zarabia się najwięcej?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 17:00
To pytanie cały czas nurtuje nie tylko ekonomistów, ale też młode osoby dokonujące wyboru zawodu i większość osób już pracujących. Czyje pensje wzrosły? Czyje zmalały? I kto dziś zarabia najwięcej?
W Warszawie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 5647,68 zł.
W Warszawie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 5647,68 zł.Foto: Rido/Shutterstock.com

Wzrosty i spadki

W Warszawie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2017 r. wyniosło 5647,68 zł i było o 4,8% niższe w stosunku do kwietnia 2017 r. i o 3,4% wyższe niż w analogicznym okresie 2016 r. Zwiększyło się za to przeciętne zatrudnienie, które w tym samym miesiącu wyniosło 1030,6 tys. osób. To o 4,3% więcej niż przed rokiem.

W porównaniu z kwietniem 2017 r. spadek przeciętnego zatrudnienia wystąpił w sekcjach: budownictwo (o 0,8%), handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 0,7%), administrowanie i działalność wspierająca (o 0,2%), obsługa rynku nieruchomości (o 0,1%). Wzrost przeciętnego zatrudnienia odnotowano w sekcjach: przemysł (o 0,6%), działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (o 0,4%), transport i gospodarka magazynowa (o 0,3%), informacja i komunikacja (o 0,1%).

W stosunku do maja 2016 r. wzrost przeciętnego zatrudnienia odnotowano w sekcjach: obsługa rynku nieruchomości (o 6,7%), informacja i komunikacja (o 6,4%), zakwaterowanie i gastronomia (o 5,6%), administrowanie i działalność wspierająca (o 5,2%), handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 4,8%), przemysł (o 4,4%), działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (o 3,8%), transport i gospodarka magazynowa (o 3,6%), budownictwo (o 3,5%), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 0,9%).

Najlepiej opłacalne branże

10. Administrowanie i działalność wspierająca

Średnie zarobki brutto w tej grupie zawodowej to 3433 zł. W porównaniu z danymi z kwietnia 2017 roku zanotowano spadek wynagrodzenia w tej dziedzinie (o 5,6%), jednak w stosunku do maja ubiegłego roku wynagrodzenia wzrosły o 4,3%.
W tej grupie zawodowej ujęto osoby pracujące w firmach zajmujących się działalnością administracyjną, biurową, detektywistyczną, ochroniarską i sprzątającą.

9. Zakwaterowanie i gastronomia

W tej grupie zawodowej średnie zarobki brutto wyniosły 3868 zł. W porównaniu z poprzednim miesiącem płace w branży hotelarskiej i gastronomicznej płace zmniejszyły się o 0,4%, w stosunku do poprzedniego roku wzrosły o 6,7%.

W Warszawie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 5647,68 zł.Foto: StockLite/Shutterstock.com

8. Transport i gospodarka magazynowa

Średnie zarobki brutto w tej grupie zawodowej to 4555 zł. W kwietniu bieżącego roku zarobki w tym zawodzie było niższe o 4,1%. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wynagrodzenia w tej grupie utrzymują się na podobnym poziomie. 

7. Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją

Do tej grupy zawodowa obejmuje szeroki zakres działalności kulturalnych, rozrywkowych i rekreacyjnych. Osoby do niej należące pracują przy różnego rodzaju imprezach kulturalnych typu koncerty, spektakle, występy. To także pracownicy muzeów, salonów gier hazardowych oraz instytucji związanych ze sportem i rekreacją.

Średnie zarobki brutto w tej grupie w czerwcu 2017 roku wyniosły 5019 zł. To o 4,1% więcej niż w kwietniu 2017 i o aż 9,8% niż rok temu.

6. Przemysł (sekcje BCDE)

Do tej grupy zawodowej zakwalifikowano pracowników:

sekcji B – Górnictwo i wydobywanie

sekcji C – Przetwórstwo przemysłowe

sekcji D – Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych

sekcji E – Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją

Osoby pracujące w powyższych sekcjach przemysłu są zatrudnione głównie w firmach produkujących m.in. artykuły spożywcze, chemiczne, odzież, meble, urządzenia elektryczne czy wyroby z drewna. 

Średnie zarobki brutto w tej grupie zawodowej to 5454 zł. W ostatnim czasie spadek wynagrodzenia w tej grupie wyniósł 10,4%, w stosunku do maja 2016 nastąpił wzrost o 4,3%.

W Warszawie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 5647,68 zł.Foto: Filimonov/Shutterstock.com

5. Naprawa samochodów i handel

Do tej grupy zaliczani są pracownicy punktów sprzedaży samochodów, warsztatów naprawczych, punktów wulkanizacji czy stacji kontroli pojazdów.

Średnia pensja brutto w tej grupie zawodowej to 5932 zł. W porównaniu z poprzednimi miesiącami, to spadek zarobków o 5%. W porównaniu z poprzednim rokiem to wzrost o 2,1%.

4. Budownictwo

Średnie wynagrodzenie brutto w tej grupie to 6258 zł. W ostatnim czasie płace w budownictwie według oficjalnych danych spadły aż o 12,7%, a w porównaniu w poprzednim rokiem o 1,5%.

3. Obsługa rynku nieruchomości

Pracownicy tej branży w kwietniu 2017 roku wyniosły 6718 zł brutto. W ostatnim czasie wynagrodzenie w tej grupie zawodowej utrzymuje się na stałym poziomie, a w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosło o 8,0%.

2. Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna

Do tej grupy należą pracownicy IT, pracownicy techniczni oraz wykładowcy wyższych szkół i naukowcy. W porównaniu z poprzednim zestawieniem, zarobki w tej grupie spadły o 10%.

Średnie zarobki brutto w tej grupie zawodowej to 7804 zł. Do niedawna to właśnie ta grupa znajdowała się na szczycie zestawienia najlepiej zarabiających mieszkańców Warszawy.

W Warszawie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 5647,68 zł.Foto: wellphoto/Shutterstock.com

1. Informacja i komunikacja (dziennikarstwo i PR)

W tej grupie zawodowej znajdują się dziennikarze, pracownicy mediów i Public Relations, osoby pracujące w mediach tradycyjnych, nowych mediach, wydawnictwach i biurach prasowych. Średnia jest znacząco zawyżana przez osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych.

Średnie zarobki brutto w tej grupie zawodowej to 8677 zł. W kwietniu bieżącego roku były niższe o 5,7%, a w maju poprzedniego roku o 0,9%.

Po chwilowym spadku na drugą pozycję zestawienia ta branża wróciła na szczyt rankingu.

 
Dane pochodzą z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

 

 

Aleksandra Rybińska

Czytaj także

Praca w nocy niebezpieczna dla zdrowia? Czym grożą nocne zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 10:32
Około 15-20 procent czynnych zawodowo Europejczyków pracuje na zmiany, w tym także w nocy. Badania wykazują, że taki tryb życia powoduje zaburzenie naturalnego rytmu, co z kolei może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ranking dzielnic pod względem atrakcyjności życia. Gdzie najlepiej mieszka się singlom, seniorom i rodzinom?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 07:15
Wskaźniki takie jak liczba rodzących się dzieci, powierzchnia parków, liczba ludności przypadającej na jedną przychodnię czy aptekę, liczbę miejsc w przedszkolach, pomogły w stworzeniu raportu o warunkach życia w poszczególnych warszawskich dzielnicach. Gdzie są one najbardziej atrakcyjne?
rozwiń zwiń