Dzień Matki. Polacy jako jedyni na świecie obchodzą go 26 maja

2017-05-26, 07:00

Dzień Matki. Polacy jako jedyni na świecie obchodzą go 26 maja
Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. . Foto: VGstockstudio/Shutterstock.com

To wyjątkowe święto obchodzone jest w różnych krajach, ale tylko w Polsce przypada 26 maja. Tego dnia obdarowujemy mamy upominkami, kwiatami i słodkościami, a dzieci wręczają im laurki i zapraszają na szkolne przedstawienia. Święto ma na celu okazanie miłości i podziękowanie za trud włożony w wychowanie.

Skąd pochodzi Dzień Matki?

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie będące symbolami płodności i urodzaju. Frygowie obchodzili święto poświęcone Kybele - bogini płodności, urodzaju, wiosny i miast obronnych, Bogini Matce. U Greków podobną rolę pełniła Reja (także Rea), a zwyczaj ten został przejęty przez Rzymian i dostosowany do ich panteonu bóstw. Niektóre ze starożytnych obchodów przetrwały do dziś, np. w Indiach, w tradycji hinduskiej ważną rolę odgrywa święto Durgapudźa, czyli obchody ku czci bogini Durgi.

Powiązany Artykuł

dzień kobiet para upominek 1200.jpg
Dzień Kobiet: współczesne święto czy relikt PRL-u?

W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

''Niedziela u matki''

Zwyczaj czczenia matek powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą ''niedziela u matki'' (Mothering Sunday). Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu (Laetare, czyli z łac. radować się) odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Święto narodowe w USA

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka z Filadefii Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. 12 maja 1907 r. córka zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, działaczki na rzecz kobiet. Pierwszy Dzień Matki odbył się w 1908 r., w majową rocznicę śmierci Matki Jarvis w kościele metodystów w Grafton, w Zachodniej Wirginii. Tam właśnie kobieta przez dziesięciolecia prowadziła naukę w niedzielnej szkole.

Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany.
Foto: Pressmaster/Shutterstock.com

Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych wraz z prezydentem Woodrowem Wilsonem uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Dzień Matki w Polsce i na świecie

W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja. Data obchodów tego dnia zależy od kraju, w którym jest świętowany.

We Francji Dzień Matki wprowadził Napoleon. Od 1950 roku oficjalnie świętuje się w ostatnią niedzielę maja. Tego dnia swoje mamy upominkami obdarowują również mieszkańcy Tunezji i Szwecji.

W Australii i Kanadzie Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Panuje tu zwyczaj przypinania goździków do ubrań. Kolorowe symbolizują to, że matka tej osoby żyje, a biały, że zmarła. Tego dnia święto mam mają też Chińczycy, Amerykanie, Czesi, Niemcy, Grecy, Australijczycy, Szwajcarzy, Turcy, Japończycy, Słowacy i wiele innych narodów.

W Meksyku Dniem Matki jest 10 maja. To jedno z najważniejszych świąt w roku, dlatego Meksykanie rozpoczynają go mszą na cześć Najświętszej Dziewicy, wychwalając posiadane przez nią cechy macierzyństwa. W tym dniu dzieci przygotowują swoim mamom uroczyste śniadania i wręczają kwiaty.

Włosi są znani z dużego przywiązania do wartości rodzinnych. Dzień Matki jest dla nich wyjątkową okazją do świętowania. Z tej okazji piecze się specjalne ciastka w kształcie serca, a także zastępuje mamę we wszystkich obowiązkach. Często spotykanym zwyczajem jest również uroczysty obiad w restauracji.

Powiązany Artykuł

dzień mężczyzn prezent 1000x667.jpg
Dzień Mężczyzn. Męski odpowiednik Dnia Kobiet?

W krajach dawnej Jugosławii stosuje się tzw. ''łóżkowe więzienie'' dla mamy  – dopóki ta nie podaruje dzieciom słodyczy musi wypoczywać w łóżku. Pociechy wyręczają ją w codziennych zadaniach, by mogła odpoczywać jak najdłużej.

W niektórych krajach, takich jak Słowenia, Rosja, Białoruś, Bułgaria, Macedonia, Armenia i Wietnam, Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet.

Źródło: X-news

Dzień Matki obchodzony jest w różnych dniach i na różne sposoby. Niezależnie jednak od daty i formy świętowania, jego celem jest okazanie szacunku i miłości mamom, podziękowanie za ich obecność i trud włożony w wychowywanie, a także obdarowywanie upominkami.


Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej