Ranking dzielnic pod względem atrakcyjności życia. Gdzie najlepiej mieszka się singlom, seniorom i rodzinom?

2017-05-25, 07:15

Ranking dzielnic pod względem atrakcyjności życia. Gdzie najlepiej mieszka się singlom, seniorom i rodzinom?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Tomasz Mazon/Shutterstock.com

Wskaźniki takie jak liczba rodzących się dzieci, powierzchnia parków, liczba ludności przypadającej na jedną przychodnię czy aptekę, liczbę miejsc w przedszkolach, pomogły w stworzeniu raportu o warunkach życia w poszczególnych warszawskich dzielnicach. Gdzie są one najbardziej atrakcyjne?

18. REMBERTÓW

Ostatnie miejsce w rankingu atrakcyjności warunków życia zajął Rembertów. To licząca 24,0 tys. mieszkańców dzielnica Warszawy. Przedzielona torami kolejowymi ciągle cierpi na brak wygodnego połączenia drogowego z centrum miasta. Na niską wartość miernika w rankingu wpływ miał najniższy wśród wszystkich dzielnic odsetek dzieci w wieku żłobkowym objętych opieką w żłobkach oraz najmniejsza powierzchnia parków przypadająca na jednego mieszkańca. Dlatego też nie jest wskazywany jako najlepszy rejon przez rodziny z dziećmi (18. miejsce). Rembertów wykazuje również niski poziom atrakcyjności warunków życia dla singli (17. miejsce). Charakteryzuje się niską dostępnością do placówek kultury wśród dzielnic  Warszawy. Odnotowano tutaj również niski odsetek terenów komunikacyjnych oraz najniższy wskaźnik gęstości ścieżek rowerowych. To nie jest także wymarzone miejsce seniorów (18.) - na 1 przychodnię przypada tam najwięcej ludności.

17. PRAGA-PÓŁNOC

Praga‐Północ liczy 66,5 tys. mieszkańców i charakteryzuje się niekorzystną strukturą ludności pod względem ekonomicznych grup wieku w porównaniu z innymi dzielnicami. Dzielnica notowała ujemny przyrost naturalny (-4,6) oraz najniższe wśród dzielnic Warszawy saldo migracji wewnętrznych (-7,4) w przeliczeniu na 1 tys. ludności. Odnotowano tu również największą liczbę bezrobotnych oraz małą liczbę podmiotów gospodarki narodowej w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców. 

16. BIELANY

Bielany zaliczane są do dzielnic ''starych demograficznie''. Notowały niski udział osób w wieku przedprodukcyjnym w ogólnej liczbie ludności i wysoki odsetek osób w wieku poprodukcyjnym. Na 100 osób w wieku produkcyjnym  przypadały 73 osoby w wieku nieprodukcyjnym, tyle samo odnotowano w dzielnicy Mokotów. Był to najwyższy współczynnik wśród dzielnic Warszawy. Mimo to, Bielany nie są najbardziej atrakcyjnym miejscem do życia dla seniorów. Na Bielanach najniższa jest dostępność do sklepów ze wszystkich dzielnic stolicy, a na jedną przychodnię przypada więcej mieszkańców niż w pozostałych dzielnicach.

15. TARGÓWEK

Targówek obejmuje obszary typowo przemysłowe jak i tereny o charakterze mieszkalnym. Dzielnica przyciąga wielu deweloperów ze względu na planowaną budowę II linii metra. Targówek to licząca 123,4 tys. (według stanu w dniu 31 XII 2015 r.) mieszkańców dzielnica Warszawy. Charakteryzował się mało korzystną strukturą ludności pod względem ekonomicznych grup wieku w porównaniu z innymi dzielnicami. Na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadały 72 osoby w wieku nieprodukcyjnym. Dzielnica notowała ujemny przyrost naturalny (-0,4) oraz ujemne saldo migracji wewnętrznych (-0,9) w przeliczeniu na 1 tys. Ludności. Poza tym Targówek należał do grupy dzielnic o wysokim poziomie bezrobocia wśród mieszkańców.  

Warszawa oglądana z perspektywy mieszkańców różnych dzielnic może prezentować się jako zupełnie inne miasto.
Foto: Arcaion/Pixabay.com

14. BIAŁOŁĘKA

Białołęka jest jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy. Powstaje tu wiele osiedli mieszkaniowych i domów. Białołęka to druga co do wielkości  pod względem powierzchni dzielnica. Mieszkańcy Białołęki są jedną z najmłodszych społeczności Warszawy. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy  odnotowano tutaj niską liczbę podmiotów i pracujących w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, ale jednocześnie niski poziom bezrobocia. Na ternie dzielnicy znajdowało się 25,2 km ścieżek rowerowych, co przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców wyniosło 2,2 km. 

13. BEMOWO

Bemowo to dzielnica, na terenie której w latach 80. i 90. XX wieku rozwijała się zabudowa mieszkaniowa z wielkiej płyty. W granicach dzielnicy znajduje się  wiele zabytkowych fortów oraz unikatowe, zachowane w całości, przedwojenne osiedle Boernerowo. Dzielnica znana jest również z tego, że na jej obszarze  zlokalizowane jest lotnisko oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Dzielnica Bemowo charakteryzowała się mało korzystną strukturą ludności pod względem ekonomicznych grup wieku w porównaniu z innymi dzielnicami. Bemowo wyróżniało się najwyższym odsetkiem innych terenów zabudowanych, do których zalicza się m. in. grunty zajęte pod budynki i urządzenia związane z administracją, służbą zdrowia, handlem, kultem religijnym, które stanowiły 38, 8% ogólnej powierzchni terenów zabudowanych i zurbanizowanych dzielnicy. 

12. WESOŁA

To najmłodsza dzielnica  Warszawy. W granicach stolicy znalazła się w 2002 r., a wcześniej była samodzielnym miastem. Otwartymi terenami leśnymi  przyciąga nowych mieszkańców z innych dzielnic i wschodniej części Polski. Dominuje tu zabudowa jednorodzinna lub niska wielorodzinna. Dzięki korzystnej strukturze demograficznej na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało 61 osób w wieku nieprodukcyjnym. O atrakcyjności osiedleńczej świadczy  wysokie, dodatnie saldo migracji wewnętrznych (10,9) na 1 tys. ludności. Dodatkowo dzielnica notowała dodatni przyrost naturalny (5,4) w przeliczeniu na 1 tys. ludności. W związku z dominującą w dzielnicy zabudową jednorodzinną przeciętna powierzchnia użytkowa nowego mieszkania była największa wśród dzielnic Warszawy – 156,5 m2.

Powiązany Artykuł

rotunda 1200.jpg
Co dalej z Rotundą?

11. URSUS

Ursus jest jedną z najmniejszych warszawskich dzielnic. Jego znaczną cześć zajmują tereny byłych Zakładów Mechanicznych ''Ursus''. Jest dzielnicą z  jednym z najniższych udziałów terenów rekreacyjno-wypoczynkowych w powierzchni ogółem. Charakteryzował się stosunkowo korzystną strukturą ludności pod względem ekonomicznych grup wieku w porównaniu z innymi dzielnicami. Ponad 82% powierzchni geodezyjnej Ursusa zajmowały grunty zabudowane i zurbanizowane. W strukturze tych gruntów notowany był najwyższy wśród dzielnic Warszawy odsetek terenów przemysłowych – 19,7% (tyle samo odnotowano na Białołęce). 

10. WAWER

Wawer położony jest w prawobrzeżnej części Warszawy. Typowa dla dzielnicy jest niska zabudowa jednorodzinna, także drewniana. Na jej obszarze znajduje się dużo terenów zielonych, wśród nich znaczna część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Przez Wawer przechodzi linia kolejowa do Otwocka, stanowiąca oś komunikacyjną dzielnicy. To największa pod względem powierzchni dzielnica Warszawy. Charakteryzował się stosunkowo korzystną strukturą ludności pod względem ekonomicznych grup wieku w porównaniu z innymi dzielnicami. Wawer wyróżniał się najwyższym udziałem terenów mieszkaniowych wśrod dzielnic Warszawy. 

9. PRAGA-POŁUDNIE

Praga-Południe to dzielnica położona w prawobrzeżnej części Warszawy. Obecnie dzielnica intensywnie się rozwija, powstają tu duże kompleksy mieszkaniowe z luksusowymi apartamentowcami. Dzielnica notowała ujemny przyrost naturalny (minus 0,5) przy niskiej liczbie urodzeń (10,9) w przeliczeniu na 1. tys. ludności. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy można zauważyć, że problemem dzielnicy był stosunkowo wysoki poziom bezrobocia wśród mieszkańców. Na terenie dzielnicy znajdowało się 31,4 km ścieżek rowerowych, co w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców wyniosło 1,8 km.  

8. WOLA

Wola wypadła najlepiej w rankingu atrakcyjności życia dla singli (5. miejsce) oraz seniorów (6. miejsce). W ogólnym rozrachunku zajęła ósmą lokatę. Przedwojenna Wola była dzielnicą przemysłową. Bliskość do centrum miasta sprawia, że na terenach starych fabryk powstają nowoczesne kompleksy  biurowe i mieszkaniowe, co czyni tę dzielnicę bardzo atrakcyjną dla korporacji krajowych i międzynarodowych. Obecny charakter dzielnicy jest bardzo zróżnicowany. O atrakcyjności osiedleńczej świadczy dodatnie saldo migracji wewnętrznych (5,3) na 1 tys. ludności. Na tle pozostałych dzielnic Wola wyróżniała się liczbą podmiotów i pracujących w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców. Jednocześnie mieszkańcy borykali się z problemem bezrobocia. 

7. URSYNÓW

Ursynów do niedawna był przykładem typowej dzielnicy sypialnianej. Swój rozwój zawdzięcza osiedlom mieszkaniowym z wielkiej płyty z lat 80. Obecnie  lokuje się tu coraz więcej firm i instytucji wykorzystujących dobre skomunikowanie z centrum miasta I linią metra. Wolne przestrzenie wypełniają  nowe bloki mieszkaniowe. Ursynów charakteryzował się stosunkowo korzystną strukturą ludności pod względem ekonomicznych grup wieku w porównaniu z innymi dzielnicami. Ponad połowę powierzchni geodezyjnej Ursynowa zajmowały grunty zabudowane i zurbanizowane. W strukturze tych gruntów Ursynów notował najwyższy wśród dzielnic Warszawy odsetek terenów zurbanizowanych niezabudowanych (6,9%), przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę, wyłączonych z produkcji rolniczej i leśnej. 

6. OCHOTA

Ochota położona jest na południowy zachód od centrum miasta i jest z nim bardzo dobrze skomunikowana. Duży obszar zajmują osiedla mieszkaniowe oraz  kamienice z okresu międzywojennego. Jest to dzielnica o największej gęstości zaludnienia w Warszawie. Znajdują się tu również duże kompleksy zieleni:  Pole Mokotowskie oraz Park Szczęśliwicki z całorocznym stokiem narciarskim. Na tle pozostałych dzielnic Ochota charakteryzowała się niekorzystną strukturą ludności według ekonomicznych grup wieku. Notowała niski udział osób w wieku przeprodukcyjnym w ogólnej liczbie ludności oraz wysoki odsetek osób w wieku poprodukcyjnym.

Powiązany Artykuł

veturilo rowery 1200.jpg
Unowocześnione Veturilo rozpoczyna sezon!

4. WŁOCHY

Dzielnica wyróżnia się kameralną zabudową, co wynika głównie z ograniczeń budowlanych stawianych przez wymogi bezpieczeństwa ruchu lotniczego: we  Włochach zlokalizowane jest lotnisko międzynarodowe – Port Lotniczy Warszawa‐Okęcie. Włochy zostały uznane za najbardziej atrakcyjną warszawską dzielnicę dla rodzin z dziećmi. Znalazły się także na trzecim miejscu w rankingu atrakcyjności życia dla singli oraz na dziewiątym dla seniorów. Dzielnica charakteryzowała się stosunkowo korzystną strukturą ludności pod względem ekonomicznych grup wieku w porównaniu z innymi dzielnicami. Notowała dodatni przyrost naturalny (4,9) oraz wysoką liczbę urodzeń (13,5) w przeliczeniu na 1 tys. ludności. Ponad 2/3 powierzchni geodezyjnej Włoch zajmowały grunty zabudowane i zurbanizowane. W strukturze tych gruntów dzielnica notowała najwyższy odsetek terenów komunikacyjnych (44,0%) i jeden z najniższych udziałów terenów mieszkaniowcyh (18,7%) wśród dzielnic Warszawy. Włochy są również atrakcyjnym miejscem dla nowych inwestycji. 

4. ŻOLIBORZ

Czwarte miejsce należy również do Żoliborza, który został uznany za najlepsze w Warszawie miejsce do życia dla singli. Czwartą lokatę zajęła dzielnica w atrakcyjności życia dla rodzin z dziećmi oraz seniorów. Żoliborz to najmniejsza pod względem powierzchni dzielnica Warszawy. Współczesny kształt  zawdzięcza latom 20. i 30. XX wieku, kiedy rozwijało się budownictwo spółdzielcze i powstawało wiele kolonii mieszkaniowych dla ówczesnych urzędników oraz wojskowych. Żoliborz pełen jest terenów zielonych i miejsc o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Niekorzystna struktura demograficzna generowała  wysoki wskaźnik obciążenia demograficznego. Na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadały 72 osoby w wieku nieprodukcyjnym. Położenie dzielnicy w  centrum miasta oraz dogodne połączenia komunikacyjne z innymi dzielnicami korzystnie wpływały na sytuację na rynku pracy. 

3. MOKOTÓW

Mokotów to przede wszystkim dzielnica mieszkaniowa o zróżnicowanej zabudowie. Przedwojenne kamienice sąsiadują z powojennymi blokami i nowoczesnymi apartamentowcami. W dzielnicy ulokowanych jest wiele ambasad i przedstawicielstw  zagranicznych. Swoją siedzibę mają Polskei Radio, Telewizja Polska i Szkoła Główna Handlowa. Mokotów zaliczany jest do dzielnic ''starych demograficznie''. Notował najniższy udział osób w wieku produkcyjnym w ogólnej liczbie ludności i jeden z najwyższych odsetków osób w wieku poprodukcyjnym. Dzięki dogodnemu położeniu, blisko centrum, Mokotów jest atrakcyjnym miejscem rozwoju przedsiębiorczości. 

Warszawa oglądana z perspektywy mieszkańców różnych dzielnic może prezentować się jako zupełnie inne miasto.
Foto: Tupungato/Shutterstock.com

2. ŚRÓDMIEŚCIE

Dzielnica Śródmieście to najbardziej reprezentacyjna część Warszawy. Obejmuje obszar ścisłego centrum stolicy, w tym Stare Miasto. Śródmieście to także  nowoczesne biurowce, hotele, centra handlowe, muzea i teatry. Tu zlokalizowane są również najważniejsze urzędy państwowe – Pałac Prezydencki, Sejm, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i liczne Ministerstwa. Na tle pozostałych dzielnic Śródmieście charakteryzowało się najmniej korzystną strukturą ludności  według ekonomicznych grup wieku. Notowało najniższy udział osób w wieku przedprodukcyjnym w ogólnej liczbie ludności oraz najwyższy  odsetek osób w wieku poprodukcyjnym. Śródmieście zostało uznane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę dla seniorów, drugą najbardziej atrakcyjną dla singli i trzecią najbardziej atrakcyjną dla rodzin z dziećmi. 

1. WILANÓW

Za najbardziej atrakcyjną dzielnicą do życia w Warszawie uznano Wilanów. Dzielnica zajęła drugie miejsce w rankingu atrakcyjności życia dla rodzin z dziećmi, czwarte dla singli i ósme dla seniorów. Współczesny Wilanów to jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy. Duże niezagospodarowane  tereny powodują, że jest to obszar realizacji wielu projektów deweloperskich np. Miasteczko Wilanów. Historycznie znany jest przede wszystkim z zespołu pałacowo‐parkowego, letniej siedziby króla Jana III Sobieskiego. Zaliczany jest do dzielnic ''młodych demograficznie". O atrakcyjności osiedleńczej świadczy najwyższe spośród wszystkich warszawskich dzielnic saldo migracji wewnętrznych (50,1) na 1 tys. ludności. Dodatkowo dzielnica notowała najwyższą  wartość przyrostu naturalnego (15,8) oraz  najwyższą  liczbę urodzeń (20,4) w przeliczeniu na 1 tys. ludności. Wilanów charakteryzował się największą  liczbą osób  fizycznych  prowadzących działalność gospodarczą w przeliczeniu na 100 osób w wieku produkcyjnym –  27 osób oraz najmniejszą  liczbę bezrobotnych – 11 osób w przeliczeniu na 1 tys. ludności.

 

 

Oprac. na podst. Rankingu dzielnic Warszawy pod względem atrakcyjności warunków życia udostępnionego przez Urząd Statystyczny w Warszawie.

 

 

Aleksandra Rybińska

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej