SCAM, czyli jak internetowi oszuści wykorzystują nasze uczucia

2017-04-04, 15:40

SCAM, czyli jak internetowi oszuści wykorzystują nasze uczucia
Internetowi oszuści wykorzystują nie tylko naszą niewiedzę, ale też wrażliwość, empatię oraz chęć pomocy innym. . Foto: Minerva Studio/Shutterstock.com

Internet stał się narzędziem do osiągania różnych celów, często też i negatywnych. Oszuści wybierają właśnie tę drogę dzięki możliwości dotarcia do ogromnej liczby osób. Jeśli wykorzystają też emocje bezbronnych internautów, będą mogli z łatwością realizować swoje zamierzenia. Jak uchronić się przed scamem?

Czym jest scam?

Scam to oszustwo polegające na wzbudzeniu czyjegoś zaufania, a następnie wykorzystaniu tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy lub innych składników majątku. Osoba wzbudzająca fałszywe zaufanie zwykle działa na jedną z ludzkich cech charakteru, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych, takich jak: pycha i chciwość, ale też empatia i altruizm. Bardzo często oszuści posługują się portalami społecznościowymi, na których informacje bardzo szybko się rozchodzą, zyskują duże zainteresowanie i zasięg.

Powiązany Artykuł

internet hejt komputer 1000x668.jpg
Google ma pomysł na walkę z hejtem

Typowy mechanizm tego oszustwa polega na proponowaniu ofierze udziału w ogromnych zyskach w zamian za rzekome pośrednictwo wymagające zainwestowania proporcjonalnie niewielkich własnych środków w różnego rodzaju koszty operacyjne. Opłaty ponoszone przez ofiarę są w rzeczywistości przechwytywane przez oszusta, który następnie znika, nie dokonując ostatecznie żadnej wpłaty na rzecz ofiary. Oszust wciela się zwykle w postać spadkobiercy, wcześniej oszukanego przedsiębiorcy, potomka ofiary zamachu stanu itp.


Cyberatak 
Foto: SpeedKingz/Shutterstock.com

Jak działają oszuści?

W oszukańczej wiadomości może być na przykład prośba o kliknięcie odnośnika i podanie numeru karty kredytowej, aby otrzymać nagrodę. Oczywiście żadna nagroda nie zostanie przesłana. Zamiast tego nadawca takiej wiadomości przechwytuje numer karty kredytowej.

Inną taktyką jest informowanie, że nasze konto na witrynie zostanie zamknięte, a żeby tego uniknąć, należy kliknąć odnośnik i podać ponownie nazwę użytkownika i hasło. (Podanie tych danych umożliwia przechwycenie naszych danych logowania).

Powiązany Artykuł

facebook 1000x667.jpg
Facebook wprowadzi opcję ''NIE LUBIĘ"?

Czeto też jesteśmy proszeni o wsparcie finansowe osób znajdujących się w trudnych sytuacjach. Pomysły są różne: najpopularniejsze są historie o spadkach, które mogą trafić w nasze ręce w zamian za pomoc w opłaceniu prowizji dla firmy ubezpieczeniowej lub jakiejś jej części. Pojawiają się również opowieści o chorych dzieciach żyjących w niedostatku oraz ich rodziców, których nie stać na leczenie i hospitalizację, a rzekome choroby ich dzieci wymagają podjęcia natychmiastowych zabiegów lekarskich. Na dowód starają się przesyłać spreparowane rachunki za dokonane leczenie oraz oferują podzielenie się pieniędzmi z ubezpieczenia, które mają otrzymać.

Nie daj się nabrać

Najlepszą obroną przed takimi oszustwami jest znajomość stosowanych taktyk i zachowanie nieufności w stosunku do tego rodzaju wiadomości e-mail, stron oraz postów. Nie klikajmy podejrzanych i niepewnych odnośników w wiadomościach, chyba że mamy absolutne zaufanie do ich nadawcy. Nigdy nie podawajmy swoich danych osobowych na niesprawdzonych stronach i portalach, nawet gdy jest to wymagane do otwarcia jakiegoś ciekawego artykułu albo umożliwia wzięcie udziału w konkursie. Nie zamykajmy się na pomoc, ale bądźmy czujni i zanim zdecydujemy się na wsparcie finansowe chorego dziecka, fundacji albo instytucji, sprawdźmy, czy nasze pieniądze na pewną do nich trafią.


 

Aleksandra Rybińska

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej