X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pomnik Wojtka

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2008 07:25
W Szkocji zainicjowano kampanię na rzecz uczczenia pomnikiem Wojtka - szeregowca II Korpusu generała Andersa, zmarłego w 1963 roku w Edynburgu. Pora zdradzić, że Wojtek był brunatnym niedźwiedziem.

W Szkocji zainicjowano kampanię na rzecz uczczenia pomnikiem Wojtka - szeregowca II Korpusu generała Andersa, zmarłego w 1963 roku w Edynburgu. Pora zdradzić, że Wojtek był brunatnym niedźwiedziem.

Kampanię zainicjował autor mającej się wkrótce ukazać książki o Wojtku, szkocki nauczyciel Garry Paulin. Osierocony przez kłusowników miś został maskotką polskich żołnierzy w Iranie i przeszedł z nimi cały szlak bojowy. Z biegiem czasu został wciągnięty na ewidencję 22 kompanii zaopatrzenia artylerii w stopniu szeregowego i zasłużył się w bitwie o Monte Cassino jako amunicyjny, przenosząc pociski na stanowiska polskiej artylerii. Wojtek uprawiał z żołnierzami zapasy i uwielbiał słodycze, ale miał też żołnierskie przywary - palił papierosy i popijał z butelki piwo. Po wojnie trafił ze swym oddziałem do Szkocji, a po demobilizacji osiadł w edynburskim Zoo, odwiedzany często przez kolegów-weteranów. Wojtek, który dokonał żywota w 1963 roku, był ulubieńcem szkockiej publiczności i ma już tablicę pamiątkową w edynburskim Zoo. Ma też pomnik w Ottawie w Kanadzie i w Instytucie Sikorskiego w Londynie. Również książka Garry’ego Paulina nie będzie pierwszą literacką wzmianką o polskim niedźwiedziu-szeregowcu. Jego szlak bojowy opisali już Maryna Miklaszewska w książce „Wojtek z Armii Andersa” i towarzysz broni misia, Wiesław Lasocki w książce „Wojtek spod Monte Cassino”.