X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Plebiscyt na najważniejsze słowo 2016 roku. Zagłosuj na swój typ

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 14:43
Jakie słowo zasługuje na tytuł najważniejszego w roku? Już po raz szósty Uniwersytet Warszawski organizuje plebiscyt na słowo, któremu w roku 2016 poświęciliśmy najwięcej uwagi. Niezależnie od głosowania internautów swojego wyboru dokona także ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com/Wokandapix

Już po raz szósty Uniwersytet Warszawski organizuje plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa w składzie: Jerzy Bartmiński (UMCS), Jerzy Bralczyk (UW), Andrzej Markowski (UW), Jan Miodek (UWr), Renata Przybylska (UJ), Walery Pisarek (UJPII), Halina Zgółkowa (UAM).

Czytaj także
książka 1200.jpg
Lista słów emocjonalnych

Rok temu wygrał ,,uchodźca” 

W zeszłym roku wybór internautów oraz kapituły był jednakowy, zwyciężyło bezapelacyjnie słowo uchodźca, a słowa o tym samym znaczeniu wygrały plebiscyty w Niemczech, Czechach, Rosji, Hiszpanii oraz Francji i były wśród słów nominowanych w Wielkiej Brytanii i USA. W roku 2016 leksykografowie słowników oksfordzkich wybrali słowo post-truth (postprawda) w kontekście decyzji wyborców podejmowanych w emocjach i wbrew faktom. Sami leksykografowie wskazują jednoznacznie na kontekst Brexitu oraz wyborów prezydenckich w USA i sugerują, że jest to międzynarodowe słowo roku 2016.

Słowa roku nie są jednak międzynarodowe, są związane z konkretnym językiem, społeczeństwem i tematyką dyskursu publicznego. Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2016? Tego dowiemy się już na początku roku 2017.

Zaproponuj własne lub wybierz z listy

Do plebiscytu można zgłaszać dowolne słowa: rzeczowniki pospolite (nie nazwy własne osób, miejsc czy organizacji) lub inne części mowy. Można też wybrać jedno z listy kilkunastu słów częstych (nie zawsze najczęstszych) wybranych w poszczególnych miesiącach. Oczywiście nie będą uwzględniane słowa wulgarne oraz obrażające konkretne osoby (np. przeróbki nazwisk), narody, religie i inne grupy.

Swoje propozycje można zgłaszać do 31 grudnia 2016 roku na stronie http://ankieta.pzwl.pl/floater/preview/3 lub http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/

Czytaj
ręce mapa państwa świat 1280.jpg.jpg
Ranking najbardziej empatycznych państw. Jak wypadliśmy?

Słowa miesięcy 2016:

  I: piłka ręczna

  II: teczka

  III: opona

  IV: tysiąc pięćdziesiąt, pięćset plus, koleś

  V: marsz

  VI: Brexit

  VII: pielgrzym, pucz

  VII: igrzyska

  IX: reprywatyzacja

  X: (czarny) protest, kobieta

  XI: edukacja, ekshumacja

  Słowo grudnia poznamy przed świętami.

Foto: pixabay.com/PublicDomainPictures

25 medialnych słów

Lista 25 słów, które były najbardziej kluczowe w polskiej prasie codziennej w roku 2016 na tle ostatnich 5 lat (na podstawie danych z projektu monitorowania częstości prasy www.slowadnia.clarin-pl.eu):

 ŚDM (Światowe Dni Młodzieży)

 reprywatyzacja, reprywatyzacyjny

 Brexit

 trybunał (konstytucyjny)

 islamski

 pięćset (500+)

 program

 migrant

 państwo (nie tylko islamskie)

 uchodźca

 społecznościowy

 nowoczesny (nie tylko w nazwie partii)

 pucz (w Turcji)

 aborcja, aborcyjny

 pielgrzym

 konstytucyjny (trybunał)

 demokrata (w USA)

 prezydencki (wybory w USA)

 dżihadysta

 obrona (terytorialna/narodowa)

 zamach

 budynek (reprywatyzowany)

 


 

Źródła:

http://sjp.pwn.pl

http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl

 


Aleksandra Rybińska

Czytaj także

Slang – język porozumiewania się młodzieży czy nowoczesna odmiana języka polskiego? Czy mówimy slangiem?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 17:00
Dziś już prawie nikogo nie dziwi, że młodzi ludzie używają swojego charakterystycznego języka. Co więcej, ze slangu korzystają rodzice, nauczyciele, wykładowcy. Czy w przyszłości slang młodzieżowy zdominuje typowy język polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynnej internetowej zabawy ciąg dalszy. Manekin Challenge tym razem w wydaniu ślubnym

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 15:23
Internet, a właściwie pomysły internautów nie przestają zaskakiwać. Manekin Challenge podbił serca użytkowników sieci na całym świecie. Zabawa polega na nakręceniu wideo obrazującego ludzi ,,zamrożonych" w ruchu, dzięki czemu przypominają manekiny. Wyzwanie podjęli m. in. gwiazdy i sportowcy, a jego popularność wciąż rośnie.
rozwiń zwiń