Czy wymienilibyśmy swoje samochody na pojazdy elektryczne?

2016-12-13, 14:03

Czy wymienilibyśmy swoje samochody na pojazdy elektryczne?
Czy polscy kierowcy są gotowi na rewolucję elektrycznych aut?. Foto: pixabay.com/MikeBird

Zainteresowanie samochodami zasilanymi prądem ostatnio gwałtownie wzrosło. Szczególnie po ogłoszeniu rządowego planu, zgodnie z którym już za kilka lat po polskich drogach ma jeździć spora liczba samochodów elektrycznych. Nie brakuje opinii sceptycznych, ale znaczna część Polaków przyznaje, że chciałaby wypróbować nowy wynalazek.

,,Tak” dla elektryczności

Na wniosek resortu energii spółki energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa: PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea oraz Tauron Polska Energia powołały spółkę ElectroMobility Poland, która ma się przyczynić się do powstania systemu elektromobilności w Polsce, w tym rozpowszechnienia samochodów elektrycznych. Produkcja Polskiego Forda T miałaby odbywać się w kraju. Za cel postawiono sobie osiągnięcie liczby 1 miliona samochodów elektrycznych na polskich drogach w ciągu 10 lat. Polscy kierowcy deklarują, że byliby gotowi wymienić swoje auto na elektryczne, gdyby mogli zaoszczędzić na jego użytkowaniu, a koszt zakupu byłby stosunkowo niski lub dofinansowany przez państwo. Jak wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia, ponad 70 proc. badanych pozytywnie ocenia projekt ,,Narodowy samochód elektryczny", przedstawiony we wrześniu 2016 roku przez resort energii.

Powiązany Artykuł

kierowca złość samochód 1200.jpg
Co denerwuje Polaka za kierownicą?

Wady i zalety

Ważką kwestią są też argumenty, które przekonują kierowców do zakupu takiego samochodu. Czy Polacy są gotowi na auta elektryczne? Co skłoniłoby, a co by ich zniechęciło do wymiany swoich samochodów na nowe pojazdy elektryczne?

Źródło: ARC Rynek i Opinia, listopad 2016

Źródło: ARC Rynek i Opinia, listopad 2016

Oszczędność jest głównym powodem, dla którego większość kierowców byłaby skłonna zamienić zwykły samochód na samochód elektryczny. Niskie koszty użytkowania, długodystansowe ładowanie oraz dofinansowanie zakupu samochodu przez państwo to czynniki, które przekonują większość kierowców. Powyższe tendencje mogą wynikać przede wszystkim z dzisiejszych realiów. Obecnie największą wartością nowych technologii jest ich niska cena, dostępność i funkcjonalność. Zwrócenie uwagi na aspekt ekologiczny nowego rozwiązania to dopiero kolejny krok po zaspokojeniu podstawowych oczekiwań. Jednak świadomość ekologiczna Polaków się zmienia, aż 28 proc. osób stwierdziło, że jednym z trzech najważniejszych czynników zachęcających do wyboru takiego auta jest fakt, że są przyjazne środowisku.

Polacy dobrze oceniają projekt rozwoju produkcji samochodu elektrycznego, tylko 8 proc. badanych uznała tę propozycję za zdecydowanie zły pomysł. Bardziej entuzjastycznie na temat projektu wypowiadają się mężczyźni, mniej entuzjastycznie - mieszkańcy dużych miast.

Źródło: ARC Rynek i Opinia, listopad 2016

Obecnie na całym świecie widoczne jest wzmożone zainteresowanie samochodami elektrycznymi. Samochody elektryczne to rozwiązanie ekologiczne, kilkukrotnie tańszy koszt utrzymania, a także - jak zapewniają eksperci - większa wytrzymałość i bezpieczeństwo jazdy. Zgodnie z przewidywaniami analityków w miarę upływu czasu ich cena powinna być niższa niż aut spalinowych. Już w 2015 roku zanotowano na świecie 50 proc. wzrost sprzedaży takich aut w porównaniu do roku poprzedniego.


Foto: pixabay.com/Unsplash

Polacy otwarci na innowacje

Powiązany Artykuł

zima kierowcy samochody 1280.jpg
Jak kierowcy przygotowują się do zimy?

Z przedstawionego badania wynika, że Polakom podoba się pomysł rozwoju samochodów elektrycznych w naszym kraju, a aspekt, na który zwracamy uwagę to w znacznie większym stopniu oszczędność użytkowania niż ekologia. Jak twierdzi dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, Polsce brakuje obecnie dużego technologicznego przedsięwzięcia na miarę światową i projekt polskiego samochodu elektrycznego mógłby wypełnić tę lukę, ale jednocześnie warto zauważyć, że mimo niewątpliwych zalet samochodów elektrycznych, większości Polaków póki co na takie rozwiązanie nie stać. Obecne na polskim rynku samochody hybrydowe posiadające zarówno silnik spalinowy jak i silnik elektryczny, wprawdzie zyskują z roku na rok na popularności, jednak daleko im do wyparcia samochodów tradycyjnych. Musimy pamiętać, że większość Polaków kupuje samochody na rynku wtórnym, a tam nie znajdą samochodów elektrycznych. Dlatego pomysł rządu - produkcji polskiego samochodu elektrycznego oraz ułatwienie Polakom jego zakupu - z pewnością przyczyniłby się do popularyzacji tego rozwiązania, na które - jak widać z naszego badania - Polacy są otwarci - dodał Adam Czarnecki.

 


Źródło: Badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na reprezentatywnej grupie polskich kierowców, którzy w ciągu ostatniego roku prowadzili samochód

 

 


Aleksandra Rybińska

Polecane

Wróć do strony głównej